Minulú sobotu vypukli v Sudáne boje medzi sudánskou armádou a Rýchlymi podpornými silami (RSF), legalizovanou polovojenskou skupinou. Armáda koná na príkaz súčasného prezidenta, generála Abdela Fattaha al-Burhana, zatiaľ čo RSF vedie viceprezident Mohammed Hamdan Daglo alias Hemedti.

Už v prvý deň bojov RSF tvrdili, že získali kontrolu nad prezidentským palácom a tromi letiskami vrátane Chartúmu. Je však ešte príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či zvíťazili. Medzitým sa boje rozširujú a podľa správ médií si už vyžiadali takmer 300 mŕtvych a viac ako 3 000 zranených.

Kinga von Schierstaedt, koordinátorka projektov pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v Afrike a vedúca projektov v Sudáne, hovorila s Mariou Lozano z ACN o situácii v krajine a dôsledkoch konfliktu.

Aké sú správy od vašich kontaktov o situácii v hlavnom meste?

Práve som telefonovala s partnerom projektu, ktorý sa nachádza na severe Chartúmu, blízko miesta, kde sa ukrývajú jednotky rýchlej podpory. Počas hovoru som v pozadí počula streľbu. Povedal, že ulice sú prázdne, ako v meste duchov: nepohybujú sa tu žiadne autá, v okolí nikoho nevidieť ani nepočuť žiadne hlasy.

V čase telefonátu nemohli, alebo sa už neodvážili vyjsť z domu von. Keďže na situáciu nikto nebol pripravený, nenakúpili si väčšie zásoby potravín; a aj keby to urobili, dlho by im nevydržali, pretože elektrická sieť je nefunkčná, a tak chladnička funguje len vtedy, keď na krátky čas zapnú generátor a použijú svoju malú zásobu nafty.

Horší ako problém s potravinami je však nedostatok vody. Keďže už nemajú žiadnu tečúcu vodu, museli čerpať vodu zo studne, ktorá slúži len na zavlažovanie záhrady a ktorej voda sa musí prevárať. Počas dňa môže v súčasnosti v tieni dosiahnuť viac ako 40 °C.

Stále nad nimi prelietavali vojenské lietadlá, aby zaútočili na RSF, a tak sa báli, že bomby môžu omylom dopadnúť na nich.

Čo je cieľom pokusu o štátny prevrat?

Ide o snahu zvrhnúť Hemedtiho al-Burhána. Je to vyvrcholenie napätia, ktoré v krajine panuje od prevratu v októbri 2021. Pri tomto prevrate obaja zvrhli prechodnú vládu, ktorá bola vytvorená po odstránení diktátora Umara al-Bašíra v apríli 2019.

V skutočnosti nejde o ideologický boj, ale o to, kto a ako bude vládnuť, o záujmy, moc, bohatstvo a integráciu RSF. Hemedti považuje svoju RSF za rozhodujúcu pre bezpečnosť krajiny a požaduje viac moci. Rokovania o integrácii tejto polovojenskej skupiny do armády boli kameňom úrazu medzi nimi a Al-Burhánovo rozhodnutie premiestniť jednotky RSF do rôznych častí krajiny, keď videl, že Hemedti môže podkopať jeho moc, bolo tou iskrou, ktorá vznietila pokus o zvrhnutie.

Je tu však ešte jeden dôležitý motív. Sudán je tretím najväčším producentom zlata v Afrike a Hemedti vlastní zlaté bane na severe krajiny. Ročne odtiaľ do Spojených arabských emirátov odchádza až 16 miliárd dolárov. Hemedti si zo zlata urobil svoj biznis. Zlato je jeho moc a jeden z jeho záujmov.

Armáda má zároveň obrovské množstvo budov a podnikov všetkého druhu, ktoré by sa zdráhala odovzdať civilnej vláde.

Sú boje obmedzené na hlavné mesto, alebo hrozí, že sa rozšíria do občianskej vojny v celej krajine?

Okrem hlavného mesta, kde sa v súčasnosti bojuje najostrejšie, dochádza ku konfrontáciám aj v Merowe, El Obeide a v regióne Darfúr. V El Obeide prebiehajú ťažké boje. Námestie pred katedrálou sa stalo bojiskom, pretože hneď vedľa neho sa nachádza tábor RSF. Vo štvrtok padli v priestoroch kostola dve veľké výbušné zariadenia; jedno vyhodilo okná katedrály a druhé zničilo priľahlý dom kňaza. Kňazovi sa, chvalabohu, nič nestalo, keďže v dome už nebol.

Vždy existuje nebezpečenstvo, že sa boje rozšíria, pretože ide o boj o moc a pozície sú veľmi tvrdé. Rozprávala som sa s partnerom projektu v Kosti na juhu krajiny pri hraniciach s Južným Sudánom. Tam je situácia v súčasnosti pokojná.

Aká je teda situácia pre Katolícku cirkev? Bola tiež postihnutá alebo nejakým spôsobom obmedzená vo svojej činnosti?

Katolícka cirkev v Sudáne je veľmi malá, keďže viac ako 95 % obyvateľstva tvoria moslimovia. Keďže nejde o ideologický alebo náboženský konflikt, všetci občania sú postihnutí rovnako. Veriaci, kňazi a rehoľníci nemôžu opustiť svoje domovy. Omše v nedeľu boli zastavené a kňazi už neslúžia každodenné omše v kostole. V krízových zónach pokračuje život viery len v domácnostiach.

Aké sú predvídateľné dôsledky?

Jeden z našich projektových partnerov to vyjadril takto: “Mám pocit, že v Sudáne je čoraz temnejšie”. Krajina už bola v zúfalom ekonomickom stave: obrovská inflácia a žiadna likvidita. Konflikt spôsobuje, že ceny ešte viac rastú, zatiaľ čo ľudia nemajú peniaze.

Občianske vojny často vedú k vlnám utečencov. Sú tu nejaké náznaky tohto javu?

Mnoho ľudí opúšťa mestské štvrte, v ktorých sa strieľa. Okrem toho niektorým z nich chýba elektrina a voda, ktorú potrebujú na prežitie, takže utekajú k priateľom a príbuzným, väčšinou mimo mesta. Zatiaľ nemáme správy o veľkých vlnách utečencov alebo utečeneckých táboroch, ale určite dochádza k úteku z miest.

Existuje ešte šanca na zvládnutie tohto konfliktu? Kto by mohol niečo ovplyvniť?

V súčasnosti sú všetky pozície neuveriteľne tvrdé. Naše kontakty hovoria, že ak ani jedna zo skupín neustúpi alebo nezvíťazí, potom neveria, že dôjde k rýchlemu ukončeniu konfliktu. Všetci sa modlíme, aby sa v Sudáne dostala k moci vláda, ktorá sa bude usilovať o spravodlivosť a mier. O to žiadajú všetci naši spolupracovníci. Hovoria nám, že v súčasnosti ich nemôžeme podporiť materiálnou pomocou. Hovoria mi: “Jediná vec, ktorá nám teraz môže dodať silu, je vedomie, že nás (priatelia ACN) nesú v modlitbách.”

Maria Lozano/Lucia Froncová

Ilustračná fotografia: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi