Pápež František je už v Maďarsku, toto je jeho program.

O 7:42 pristál na budapeštianskom medzinárodnom letisku. Svätá omša „Statio Orbis“, ktorej bude Svätý Otec predsedať o 11:30 na Námestí hrdinov, bude vyvrcholením 52. medzinárodného eucharistického kongresu. Táto slávnosť je hlavným dôvodom jeho apoštolskej cesty.

Stretol sa s prezidentom aj s Orbánom

Po oficiálnom privítaní na letisku sa Svätý Otec presunul autom do centra Budapešti, kde sa o 8:45 stretol  s prezidentom republiky Jánosom Áderom a predsedom vlády Viktorom Orbánom. Stretnutie sa uskutočnilo v Románskej sále Múzea výtvarného umenia v Budapešti. Múzeum sa nachádza neďaleko Námestia hrdinov, ktoré bude dejiskom záverečnej svätej omše 52. medzinárodného eucharistického kongresu.

V Renesančnej sále múzea nasledovalo o 9:15 stretnutie pápeža s členmi Biskupskej konferencie Maďarska. Pri tejto príležitosti prednesie Svätý Otec svoj prvý príhovor počas tejto apoštolskej cesty. S biskupmi sa spoločne pomodlí Otče náš.

O 10:00 sa František stretne s predstaviteľmi Ekumenickej rady cirkví a niektorých židovských komunít v Maďarsku. Pri tomto stretnutí, ktoré sa uskutoční v Mramorovej sále múzea, prednesie Svätý Otec druhý príhovor na pôde Maďarska. Potom už jeho kroky povedú na Námestie hrdinov medzi zhromaždených veriacich.

Slávnostná omša na Námestí hrdinov

O 10:45 pápež z papamobilu pozdraví prítomných, prechádzajúc pomedzi sektory. Svätá omša, ktorá je hlavným cieľom jeho apoštolskej cesty, sa začne o 11:30. Svätého Otca v mene všetkých prítomných na úvod privíta prímas Maďarska kardinál Péter Erdö.

Slávenie „Statio Orbis“ verejne pred celým svetom poukáže na hodnotu Eucharistie ako prameň života Cirkvi skrze sviatostnú prítomnosť Ježiša Krista. Pri svätej omši, ktorá bude s liturgickým formulárom a biblickými čítaniami 24. cezročnej nedele (Evanjelium podľa Marka 8, 27-35), zaznie tretí pápežov príhovor: homília, ktorú prednesie ako zvyčajne po odznení evanjelia.

V závere slávnosti sa prihovorí predseda Pápežského výboru pre Medzinárodné eucharistické kongresy Mons. Piero Marini, niekdajší dlhoročný ceremoniár sv. Jána Pavla II. Pápež František sa na pôde Maďarska prihovorí aj po štvrtý raz na záver svätej omše pri spoločnej mariánskej modlitbe Anjel Pána.

Z Námestia hrdinov sa Svätý Otec presunie na letisko, kde sa s ním o 14:30 rozlúčia oficiálnou ceremóniou. Prílet na Medzinárodné letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave je naplánovaný na 15:30.

V Budapešti aj mnohí Slováci

Do Maďarska sa na stretnutie s Františkom chystajú aj mnohí Slováci, presné údaje však nepoznáme. Počas svätej omše neplatia prísne pandemické opatrenia ako na Slovensku, pri účasti sa nepožaduje ani očkovanie, ani test ani prekonanie covidu-19.

Zdroj: TK KBS, Foto: AP via TASR