15 katolíckych rodín sa môže vrátiť  na predmestie Damasku vďaka obnove ich domov, ktorú podporila ACN. Kresťania tak budú naďalej prítomní na mieste, kde sa podľa jednej z tradícií obrátil apoštol Pavol.

Starší manželia stoja pred vchodom do svojho jednoduchého domčeka. Na vonkajšej stene malej nehnuteľnosti sú neprehliadnuteľné stopy sýrskej občianskej vojny. Návštevníkov z pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi na dvore víta vôňa jazmínu. Izby s neomietnutým murivom sú zariadené len tým najnutnejším: pieckou, pohovkou, skriňou, malým stolíkom a niekoľkými stoličkami. Yossef Farida a jeho manželka nás hrdo prevedú po malých miestnostiach. Ich ruky sú bez šperkov, bez snubného prsteňa – cena za obnovu zničeného domu.

Manželia Faridovci sú jednou zo štyroch kresťanských rodín, ktoré sa vrátili do úplne zbombardovanej Daráje na predmestí Damasku a z vlastných zdrojov si obnovili svoje domovy. Pred občianskou vojnou malo mesto približne 300 000 obyvateľov. Boli relatívne dobre situovaní vďaka prosperujúcemu poľnohospodárstvu a známym nábytkárskym továrňam, ktoré spracovávali kvalitné drevo z okolia. Krátko po vypuknutí vojny sa však Darája stala baštou povstania proti Asadovej vláde, kde povstalecké skupiny a vládne jednotky viedli dlhé štyri roky ťažké boje. Počas obliehania veľkú časť mesta kontrolovala Brigáda islamských mučeníkov. Kým sa v roku 2016 dosiahla dohoda medzi vládou a bojujúcimi povstaleckými skupinami, mesto bolo na 90 % zničené. 

Na mieste záhradky je pri bytoch v Daráji dnes len hromada sutín.

Aj kostoly v tomto regióne počas vojny spustošili a ikony rozkradli. Zničenie Daráje viedlo k výraznej strate historickej rozmanitosti mesta známeho stáročnou kresťanskou prítomnosťou. Podľa niektorých kresťanských tradícií sa mesto nachádza neďaleko miesta, kde sa obrátil apoštol Pavol na ceste do Damasku.

“Po roku 2016 sa mnohí moslimovia mohli vrátiť do mesta a obnoviť svoje domovy. Mnohé zo 150 kresťanských rodín, ktoré tu žili, sa však už nevrátia, pretože ich domy boli zrovnané so zemou. Viacerí sa medzičasom presťahovali do susedných miest, niektorí emigrovali do Európy alebo Kanady,” vysvetľuje Marco Mencaglia, vedúci projektov ACN, po návšteve mesta. “Tí, ktorých domy neboli úplne zničené, sa túžia vrátiť do Daráje. Väčšina z nich však nemá prostriedky na ich obnovu alebo opravu.”

Obyvateľ predmestia Damasku, Abou Rashad s rodinou. ACN mu pomáha obnoviť zbombardovaný byt.

Jedným z nich je aj Abou Rashad, otec rodiny. Stojí vo svojom zbombardovanom prízemnom byte a ukazuje na priľahlú púšť sutín, ktorá bola kedysi záhradou. Je vďačný za pomoc ACN. Táto medzinárodná pápežská nadácia nedávno prisľúbila finančnú podporu na rekonštrukciu domov a bytov pre 15 katolíckych rodín s cieľom zachovať prítomnosť kresťanov v Daráji.

Georges Jbeil, v súčasnosti generálny ekonóm melchitskej katolíckej arcidiecézy v Damasku a bývalý farár v Daráji, sa tiež teší, že sa v meste čoskoro obnoví farský život. “Rekonštrukciu kostola svätého Pavla sme dokončili v roku 2022 v nádeji, že sa farníci čo najskôr vrátia. Zatiaľ sa ich však vrátilo len niekoľko a v kostole sa stále nekonajú bohoslužby. Preto sme ACN veľmi vďační za pomoc. Vďaka vašej láske bude 15 rodín môcť čoskoro prísť domov a opäť naplnia farnosť životom. Tak bude môcť opäť zažiariť svetlo viery a svedectvo evanjelia.”

 

Sina Hartert, Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi