Sýria prežíva druhý týždeň prechodu k novému režimu. Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi zisťovala, ako miestni kresťania vnímajú súčasnú situáciu v kľúčových regiónoch Damask, Homs a Aleppo.
V Homse pretrváva opatrnosť, nakoľko uplynulý piatok do ulíc vyšli demonštranti. Zásoby potravín a pohonných hmôt sú síce k dispozícii, ale v obmedzenom množstve a ceny neustále rastú. Je cítiť strach z toho, aká budúcnosť čaká kresťanov. V pondelok 16. decembra sa opäť otvorili školy.
ACN hovorila s istým obyvateľom, ktorý podčiarkol rastúce obavy kresťanov o budúcnosť krajiny. „Mojím odkazom pre svet je dôležitosť medzinárodnej podpory pre kresťanov, aby sa zaviedla občianska ústava, a nie islamská ústava založená na šaríi. Ak bude ústava založená na práve šaría, kresťania budú musieť jednoznačne opustiť krajinu, pretože budú obmedzené osobné slobody,“ povedal zdroj pre ACN.
„Kresťania nemajú žiadnu silu, ktorá by bola schopná zabezpečiť ich práva, pokiaľ ide o ústavu, inštitucionálny život a občiansku správu. Obávame sa, že sme prešli od režimu, ktorý každého umlčal, k režimu, ktorý neumožňuje iným žiť podľa ich predstáv, s osobnými slobodami,“ pokračoval zdroj.
V Aleppe je zatiaľ zdržanlivejšia, ale stále opatrne optimistická nálada. Ľudia sa usilujú vrátiť k normálnemu životu a po meste sa objavujú malé náznaky Vianoc. Kostoly začali rozmiestňovať výzdobu a nové úrady vyzývajú občanov, aby oslavovali a zlepšili atmosféru v meste. Nedeľné bohoslužby sa v Homse aj Aleppe uskutočnili bez akýchkoľvek incidentov.
„Prišli sme, aby sme veci zanechali lepšie, ako boli doteraz,“ oznámili predstavitelia moci ľuďom podľa oslovených zdrojov. Napriek počiatočnému nárastu sa podľa informácií ACN ceny začali stabilizovať, pričom zahraničné produkty, najmä z Turecka, sú dostupné za nižšie ceny ako miestne výrobky.
Nové vedenie mesta Aleppo ubezpečilo verejnosť, že kresťanské školy zostanú v prevádzke a otvoria svoje brány. Opäť sa otvorili aj nemocnice a miestne továrne na výrobu liekov obnovili výrobu. Hoci sa krajina stále spamätáva z utrpenia a prísnych embárg posledného desaťročia, situácia sa pomaly zlepšuje.
Kresťania sú naďalej opatrní, pokiaľ ide o budúcnosť. Ich dôvera v úrady je po trinástich rokoch konfliktu hlboko otrasená. „Po všetkom utrpení a ťažkostiach je pre nás veľmi ťažké dôverovať komukoľvek, vrátane nového vedenia krajiny,“ vysvetlil pre ACN jeden z kresťanov v Aleppe. Podľa informácií nadácie ACN sa síce vyskytlo niekoľko incidentov náboženskej diskriminácie alebo agresie, ale zatiaľ neboli zaznamenané žiadne stopy systematického prenasledovania a tieto incidenty zostávajú ojedinelé.
Biskup z Damasku: Povedali nám, že sa nemusíme obávať
Georges Assadourian, arménsky katolícky biskup Damasku, v rozhovore s pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi opisuje, ako prežívali nedávne udalosti v hlavnom meste, a zamýšľa sa nad úlohou kresťanov v prechodnom období.
„Situácia v Damasku je dnes pokojná. 6. a 7. decembra sme sa stretli so všetkými kňazmi, rehoľníkmi a rehoľníčkami, aby sme sa spoločne modlili za mier v Sýrii,“ vysvetľuje biskup Assadourian. Tieto modlitebné stretnutia boli reakciou na správy o postupe povstalcov na predmestia Damasku, ktorí predtým dobyli mestá Aleppo, Hama a Homs. V hlavnom meste boli prijaté preventívne opatrenia.
Sobotňajší večer 7. decembra sa ukázal ako historický a chaotický deň. „Bol to veľmi dramatický deň v dejinách Sýrie. Prezident opustil krajinu a všetko sa zmenilo na ‚púšť‘ – krajinu oslobodenú od režimu, ktorý bol pri moci 50 rokov,“ uviedol biskup. V dôsledku tejto neistej situácie si občania začali klásť otázky o budúcnosti kresťanskej komunity v Damasku. Náboženskí predstavitelia sa preto stretli na arménskom katolíckom biskupskom stolci, aby vypracovali spoločnú stratégiu. Biskup Assadourian vysvetlil, že došlo aj ku kontaktom so zástupcami nových vládcov v Sýrii.
9. decembra ráno biskup Assadourian spolu s dvomi kňazmi navštívili hotel Four Seasons, ktorý slúži ako sídlo nového politického a vojenského vedenia revolúcie. „Diskutovali sme o prítomnosti kresťanov v Damasku a v Sýrii a tiež o úlohe kresťanov: budeme môcť naďalej žiť a svedčiť o našej kresťanskej viere alebo nie? Boli sme ubezpečení, že všetko bude v poriadku a že sa nemusíme obávať,“ povedal biskup pre nadáciu ACN. Vyzdvihol tiež prítomnosť viacerých medzinárodných veľvyslancov v hoteli a medzinárodné úsilie monitorovať vývoj v krajine.
ACN naďalej udržiava priamy kontakt so svojimi početnými partnermi a s cirkevnými predstaviteľmi v Sýrii, ktorí sa počas minulého týždňa niekoľkokrát stretli s novým vedením v Aleppe aj v Damasku. Nadácia zároveň potvrdila svoj záväzok pokračovať v poskytovaní núdzovej pomoci a duchovnej podpory zraniteľným sýrskym kresťanským komunitám, ktoré prežili mnoho rokov vojny, chudoby a neistoty. ACN žiada medzinárodné spoločenstvo, aby v záujme zabezpečenia náboženskej slobody v Sýrii zastrešilo prechodné obdobie.
Maria Lozano, Dorota Luteránová
Foto: HiBa/ACN, Jacob/ACN