Pápež František daroval Zuzane Čaputovej na pondelkovom stretnutí medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

Ako TASR informovali z Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska (KBS), pamätná medaila patrí medzi tradičné symbolické predmety spojené s apoštolskými cestami pápežov. „Slúži ako dar Svätého Otca pre vybrané osoby, s ktorými sa stretne, i ako pamiatka pre históriu,“ uviedli z KBS.

Autorkou pamätnej medaily je talianska umelkyňa Daniela Longová. Z jej dielne pochádzajú medaily aj predchádzajúcich Františkových apoštolských ciest, ako aj niektorých ciest Benedikta XVI.

Pamätná medaila návštevy Svätého Otca na Slovensku má na svojej rubovej strane erb pápeža Františka a po obvode kruhu latinský nápis FRANCISCVS P.M. Na čelnej strane je v strede zobrazená patrónka Slovenska, Sedembolestná Panna Mária. Za jej postavou sa na vzorkovanom pozadí vyníma symbol našej vlasti – cyrilo-metodský dvojramenný kríž. Na obvode je latinský názov cesty a dátum. Medaila má priemer 50 milimetrov a je vyrobená z pozláteného bronzu.

 

 

Prezidentka darovala pápežovi symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov je aj nabíjacia stanica pre elektromobily, ako aj medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií.

Pápeža v pondelok privítala prezidentka v Prezidentskom paláci. Absolvovali stretnutie medzi štyrmi očami aj s jej blízkymi, po ktorom sa v Prezidentskej záhrade obaja prihovorili približne 500 pozvaným hosťom zo všetkých sfér politického a spoločenského života.

Zdroj: TASR
Foto: TASR