Návšteva pápeža Františka (12. – 15. 9.) si v hlavnom meste vyžiadala dočasné uzávery viacerých ciest a komunikácií, s čím budú súvisieť prerušenie premávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) a zmeny na niektorých linkách.

Platiť budú dopravné obmedzenia, keď bude na nevyhnutne potrebný čas prerušená premávka. Po trasách presunov bude zároveň zakázané zastavenie i státie, a to vrátane chodníkov. S obmedzeniami treba počítať aj na priľahlých cestách, ktoré sa napájajú na uzatvorené komunikácie. Obmedzenia sa dotknú aj hraníc.

Obmedzenia MHD počas celého obdobia

 • Autobusy linky 147 nebudú premávať cez Kalváriu a linka 41 bude jazdiť po upravenej trase: Depo Hroboňova – Drotárska cesta – Búdková, v nadväznosti na trolejbusovú linku 203

Obmedzenia MHD v nedeľu

 • V čase približne od 14:30 do 16:30 budú uzatvorené viaceré komunikácie, najmä v okolí letiska a na trase presunu Svätého Otca do centra.
 • MHD bude prerušená v úsekoch: Letisko – Avion Shopping Park, Mlynská dolina – Patrónka – Pražská – Sokolská.
 • Niektoré linky budú skrátené alebo odklonené po obchádzkových trasách.
  • Autobusová linka 61 bude posilnená v čase 12:00 – 14:30.
  • Zmeny sa dotknú autobusových aj trolejbusových liniek 21, 25, 30, 31, 32, 37, 39, 41, 61, 63, 65, 69, 83, 92, 96, 147, 204 a 207.

Dopravné obmedzenia v nedeľu

 • So zdržaním treba počítať hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnice D2 od hraničného priechodu s Rakúskom a Maďarskom, v Mlynskej doline a v Starom Meste v okolí Horského parku:
  • okolie Letiska M. R. Štefánika: 12:00 – 16:00
  • diaľnica D2 od Pečne smer Most Lanfranconi: 15:15 – 16:00,
  • Ivanská cesta, diaľnica D1 (obchvat), diaľnica D2 (obchvat), Mlynská dolina, križovatka Patrónka, Brnianska, Ulica Prokopa Veľkého, Lesná: 15:30 – 16:30.

Obmedzenia na hraniciach v nedeľu

 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 15:00 – 16:00.

Do nemocnice na Kramároch sa dostanete

Pacienti, ktorí sa budú počas návštevy pápeža Františka potrebovať dostať na bratislavské Kramáre, sa nemusia obávať, že by sa do týchto zdravotníckych zariadení nedostali. Využiť budú môcť niekoľko liniek mestskej hromadnej dopravy. Pre TASR to potvrdil hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec.

Trolejbusová linka 212 bude premávať po všetky dni s výnimkou pondelka (13.9.), keď treba v hlavnom meste počítať s najrozsiahlejšími dopravnými obmedzeniami. “V pondelok odporúčame cestujúcim na Kramáre využiť linku 211 z Patrónky alebo linku 209 z Račianskeho mýta, ktorá bude premávať odklonom po Jaskovom rade,” podotkol Chlebovec.

Okrem toho bude cez Kramáre presmerovaná v nedeľu (12.9.), utorok (14.9) a v stredu (15.9.) trolejbusová linka 204, v pondelok (13.9.) bude cez Kramáre až k Národnému ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) premávať z Dlhých dielov autobusová linka 32.

Dopravný podnik zároveň cestujúcim odporúča, aby sledovali jeho webovú stránku, profil dopravcu na sociálnej sieti či infotabule priamo na zastávkach MHD. DPB zároveň posilní kapacity svojho infocentra. Jeho pracovníci budú cestujúcim k dispozícii na telefónnom čísle 02/5950 5950 alebo na e-mailovej adrese infocentrum@dpb.sk.

Na poriadok na komunikáciách a priľahlých chodníkoch, kde je z bezpečnostných dôvodov požadované vylúčenie verejnej dopravy a zákaz parkovania, ale aj na dodržiavanie verejného poriadku v uliciach mesta budú dohliadať posilnené hliadky mestskej polície.

Väčšina opatrení bude dočasných a ak sa dotkne obyvateľov, tak len na nevyhnutný čas. Iná situácia bude v oblasti Apoštolskej nunciatúry, kde na niektorých uliciach nebude možné parkovať na komunikáciách a priľahlých chodníkoch z dôvodu bezpečnostných opatrení. Tieto opatrenia potrvajú počas celého pobytu Svätého Otca na Slovensku.

Zdroj: TASR, Foto: Dano Veselský/TASR