Aktualizované 12. septembra 17:20

Svätý Otec prišiel na Slovensko 12. septembra o 15.38 h z Budapešti. Priamo na letisku ho slovenská delegácia oficiálne privítala.

Z letiska sa Svätý Otec presunul do priestorov Apoštolskej nunciatúry na Nekrasovovej ulici. O 16.30 h tam prebehlo ekumenické stretnutie zástupcov kresťanských cirkví.

Eľko: Cirkvi sa spoločne tešia z napredovania a rastu iných

V dobre a napredovaní jedného je ukryté aj dobro a napredovanie druhých. Dnes už žiadna cirkev nemôže mať radosť zo sledovania kríz a konfliktov, z umenšovania počtov či pohasínania viery. To cirkvi spoločne sťahuje dolu. Cirkvi sa však spoločne tešia z napredovania a rastu iných. Tak sa chce Ekumenická rada cirkví na Slovensku pozerať na návštevu pápeža Františka v SR. Na stretnutí so Svätým Otcom to uviedol predseda ekumenickej rady Ivan Eľko.

Súčasťou nedeľného popoludňajšieho stretnutia v priestoroch Apoštolskej nunciatúry je aj príhovor pápeža, modlitba Žalmu 103, skupinová fotografia a osobný pozdrav účastníkov.

Nunciatúru na Slovensku zriadil svätý pápež Ján Pavol II.

Úzka spolupráca medzi Ekumenickou radou cirkví v Slovenskej republike a Rímskokatolíckou cirkvou sa rozvinula pri štúdiu Charta Oecumenica, dokumentu, ktorý spoločne vypracovali Konferencia európskych cirkví a Rada európskych biskupských konferencií.

Apoštolská nunciatúra na Slovensku, ktorú 1. januára 1993 zriadil vtedajší pápež Ján Pavol II., sídli v Bratislave. Prvým nunciom s trvalým pobytom v krajine po vyhlásení samostatnosti Slovenska bol arcibiskup Luigi Dossena. Nunciatúra spočiatku z dôvodu absencie osobitného sídla bola umiestnená u sestier uršulínok v Bratislave v ich dome na Uršulínskej ulici.

Pri príležitosti zriadenia nunciatúry v Bratislave vtedajší štátny sekretár kardinál Angelo Sodano vyjadril svoju vďačnosť „národným a mestským inštitúciám, ktoré pochopili hodnotu tohto pápežského zastúpenia a prispeli k jeho vytvoreniu“. Ďalšie poďakovanie patrilo „slovenskému episkopátu, rehoľným rodinám a všetkým, ktorí nám v týchto rokoch veľmi pomohli“.

Následne sa pápež František stretne s členmi “svojej” rehole: Spoločnosti Ježišovej – jezuitov.

Týmto stretnutím sa nedeľný program Svätého Otca skončí.

Na snímke biskupi a veriaci po prílete lietadla s pápežom Františkom na bratislavskom letisku. Foto: TASR/Michal Svíto

Privítali ho prezidentka, preživšia holokaust aj František Mikloško

Pápeža Františka privítali na bratislavskom letisku spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predstaviteľ katolíckeho disentu František Mikloško, žena, ktorá prežila holokaust, Herta Vyšná a riaditeľka občianskeho združenia Plamienok zaoberajúceho sa rozvojom detskej domácej paliatívnej starostlivosti Mária Jasenková. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

„Tieto osobnosti symbolizujú hodnoty, ktoré prezidentku SR spájajú s pápežom Františkom: ochranu ľudských práv, slobody a demokracie a súcit s najslabšími a najzraniteľnejšími,“ vysvetlil.

Na privítaní Svätého Otca boli aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽANO), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) a vedúci Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček spolu s veľvyslancom SR pri Svätej stolici Marekom Lisánskym a primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Svätý Otec je mužom lásky, pokory, úcty a ľudskej dôstojnosti. Pred príletom pápeža Františka na bratislavské letisko to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). “To, čo chcem, aby pápež zanechal na Slovensku, je pokoj a verím, že ho prinesie aj do politiky a hlavne nám to pomôže odraziť sa a pozerať dopredu,” hovorí Heger. Dodal, že od návštevy pápeža má veľké očakávania a je to významná udalosť pre Slovensko.

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej prvé slová pápeža pri ich stretnutí boli: “Pozvali ste ma v decembri na Slovensko a dnes splním tento sľub.” Pápež môže byť podľa prezidentky nápomocný k zmiereniu. Na jej otázku, ako sa cíti, odpovedal: “Cítim sa, akoby som omladol.”

V delegácii Svätej stolice aj členovia KBS

V delegácii Svätej stolice na letisku boli štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi Leonardo Sandri, predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg Miguel Á. Ayuso Guixot, substitút Štátneho sekretariátu Edgar Pea Parra, apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský, pracovník štátneho sekretariátu George Jacob Koovakad, sekretár Apoštolskej nunciatúry Andriy Yevchuk, pápežský ceremoniár Ján Dubina a tajomník KBS Ivan Ružička.

Prílet pápeža Františka na Slovensko sledovalo priamo na letiskovej ploche približne 150 domácich a zahraničných novinárov.

Svätého Otca budú vítať aj stovky veriacich z farnosti v bratislavských Vajnoroch, kde v roku 1990 celebroval svätú omšu pápež Ján Pavol II. pri svojej prvej návšteve SR.

Členovia detského folklórneho súboru Lúčka v krojoch z Važca privítali pápeža podľa tradície chlebom a soľou.

Pápež František dostal pri prílete aj kyticu. Je vytvorená len z pôvodných slovenských druhov rastlín a bylín charakteristických pre náš región. „Ide napríklad o ľubovník, starček, bedrovník, hlaváč, rebríček a prilbicu. Autorom kytice je florista Róbert Bartolen a okrem iného symbolizuje aj poďakovanie Bohu, že práve Slovákom daroval krajinu s takou krásnou prírodou,“ objasnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Po celom Slovensku pápeža vítali zvoniace zvony z kostolných veží

Takto zvonili zvony vo veži Dómu svätého Martina:

Pondelok: politici aj židovská obec

V pondelok 13. septembra o 9.30 h pápeža v priestoroch zlatej siene Grasalkovičovho paláca privíta prezidentka Zuzana Čaputová.

Potom spoločne prejdú do Prezidentskej záhrady. Tam sa stretnú s predstaviteľmi občianskej spoločnosti a s členmi diplomatického zboru.

O 10.45 h sa v Katedrále svätého Martina Svätý Otec stretne s biskupmi, kňazmi, so zasvätenými osobami, seminaristami a s katechétmi.

O 16.00 h ho čaká súkromná návšteva Domu Betlehem v Petržalke, ktorý spravujú sestry Matky Terézie (misionárky lásky).

Po tejto návšteve chudobných sa pápež stretne so zástupcami židovskej obce.

O 18.00 h, opäť v priestoroch Apoštolskej nunciatúry, čaká Františka stretnutie s Borisom Kollárom a o 18.15 h s predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Utorok: Prešov aj Luník IX

V utorok ráno sa delegácia presunie na východ Slovenska. V Prešove bude František predsedať gréckokatolíckej božskej liturgii sv. Jána Chryzostoma pred mestskou športovou halou.

„V päťdesiatych rokoch sme boli komunistami perzekvovaní a naša cirkev bola formálne zlikvidovaná. Tie rany sú už zacelené, ale príchod pápeža je taký balzam, aby sa tie rany celkom zacelili. To, že bude v Prešove svätá liturgia, to sme mimoriadne prekvapení a šťastní,“ povedal pre Postoj prešovský arcibiskup Ján Babjak.

Z Prešova sa pápež presunie do Košíc, kde navštívi sídlisko Luník IX. O 16.00 h sa na sídlisku stretne s rómskou komunitou. Saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov Peter Bešenyei pre Postoj odhadol, že ak to pandemická situácia dovolí, na stretnutie pricestujú tisíce Rómov z celého Slovenska.

17.00 h je čas, keď sa pápež stretne s mládežou na štadióne Lokomotívy Košice.

Tým sa jeho návšteva východu Slovenska končí. Letecky sa presunie naspäť do Bratislavy, kde ho v stredu čaká záver a vyvrcholenie celého programu.

Streda: vrchol programu v Šaštíne

V stredu ráno krátko po deviatej František absolvoval modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne.

Na tom istom mieste František celebroval omšu pre veriacich, ktorých prišlo viac ako 50 000. V jeho homílii zazneli slová povzbudenia k odvážnej viere podľa Máriinho príkladu.

tasr
tasr

Zaujímavá je v Šaštíne aj symbolika liturgického priestoru a predmetov. Hlavný kríž na pápežskú omšu v Šaštíne bude vyrobený z trámov kostola v Moravskej Novej Vsi, ktorý zničilo tornádo.

Arcibiskup Zvolenský po slávnosti pápežovi poďakoval za veľkú poctu, ktorú prejavil Slovákom tým, že s nimi slávil sviatok patrónky našej krajiny.

Zo Šaštína sa Svätý Otec presúva na letisko v Bratislave, kde ho o 13:30 čaká rozlúčkový ceremoniál a o 13.45 h odletí naspäť do Ríma.