Pri teplotách pod mínus 20 stupňov Celzia bude pre obyvateľov veľmi ťažké prežiť zimu, ak nebudú mať možnosť vykurovania. Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi prisľúbila Ukrajine pomoc na zmiernenie energetickej krízy.

“Obávame sa, že vlna ruských útokov a nástup zimy v regiónoch, kde už nie je možné kúriť kvôli chýbajúcej infraštruktúre, povedie k ešte väčšiemu nárastu počtu vysídlených osôb. Sú to najmä ženy s deťmi, ktorých manželia zahynuli vo vojne alebo sú na frontovej línii,” hovorí Magda Kaczmarek, projektová manažérka pre Ukrajinu v pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá sa práve vrátila z cesty po Ukrajine.

Podľa vyjadrení ukrajinskej vlády bolo zničených 50 % elektrární. Magda Kaczmarek tvrdí, že “nové útoky ruských dronov nie sú zamerané na strategické vojenské ciele”, ale na “zhoršenie každodenného života Ukrajincov” a znemožnenie “prežitia zimy v týchto miestach”.

V reakcii na núdzovú situáciu pripravila nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi finančnú pomoc na zvládnutie energetickej krízy na Ukrajine. Zahŕňa nákup vykurovacích piecok a generátorov elektrickej energie vrátane 40 malých generátorov pre Donecký exarchát, kde pred niekoľkými dňami ruské milície nezákonne zadržali dvoch kňazov. Okrem toho sa realizujú projekty na výmenu vykurovacích systémov v troch farnostiach, dvoch kláštoroch, biskupskom dome, na fare a v seminári v Ternopole.

 

Magda Kaczmarek v kapucínskom kláštore vo Ľvove, november 2022

 

Príkladom takejto pomoci je nákup malých piecok na drevo pre charkovsko-záporožskú diecézu na východe Ukrajiny, asi 30 kilometrov od ruských hraníc, kde sú veľmi kruté zimy. Magda Kaczmarek tam z bezpečnostných dôvodov nemohla cestovať, no napriek tomu je v pravidelnom kontakte s miestnou cirkvou.

Časť diecézy obsadili ruské vojská, v oslobodených oblastiach sú domy čiastočne alebo úplne zničené. Vojna si v tejto diecéze vyžiadala životy mnohých vojakov a civilistov a zničila pracoviská a domovy.

“Mnohí ľudia opustili Charkov, ale starí, chorí a mnohí chudobní zostali. Samozrejme, že majú strach zo zimy. Mnohí si kladú otázku, ako vydržia, keď ceny tak drasticky stúpli a je čoraz ťažšie zohnať vodu, plyn a elektrinu,” vysvetľuje Magda Kaczmarek.

Biskup rímskokatolíckej diecézy Charkov-Záporožie Pavlo Hončaruk v obave z príchodu zimy požiadal ACN o pomoc, aby sa zabránilo najhorším následkom: “Sme na prahu zimy. Pre mnohých bude veľkou výzvou vykurovať svoje domovy a niečo si uvariť, pretože nie každý má prístup k elektrine alebo plynu. Jedným z riešení tohto problému by mohli byť malé piecky na drevo. Mnoho ľudí sa na nás už obrátilo so žiadosťou o pomoc,” hovorí biskup pre nadáciu ACN, ktorá mu prisľúbila podporu.

Energetická situácia však ovplyvňuje celú krajinu, nielen oblasti vojnových konfliktov, hovorí Magda Kaczmarek. Semináre, kláštory a farnosti sa obávajú, že to najhoršie ešte len príde. “Zažili sme to počas našej poslednej návštevy. Sestry v jednom z kláštorov, ktoré sme navštívili, boli bez elektriny, bez vody, a to pri neuveriteľne nízkych teplotách,” hovorí projektová manažérka.

Z tohto dôvodu a z dôvodu nedostatku elektriny a plynu chcú mnohí zmeniť svoj vykurovací systém. Rektor seminára v Ternopole, otec Ivan Rymar, je jedným z tých, ktorí požiadali o pomoc pri prechode zo zemného plynu na spoľahlivejší zdroj vykurovania: palivové pelety, čiže stlačená drevená štiepka. Kňazský seminár už disponuje vlastnou výrobňou peliet. Vďaka podpore dobrodincov ACN pre tento projekt sa podarilo výrazne znížiť náklady na vykurovanie priestorov seminára.

“Na Ukrajine prežívame mimoriadne ťažké obdobie,” hovorí biskup Pavlo Hončaruk. “Ešte raz vám ďakujeme za vašu pomoc. Ďakujeme vám aj za modlitby a podporu, ktorú sme od začiatku vojny dostali od mnohých ľudí. Nech Boh bohato odmení všetkých dobrodincov ACN.”

María Lozano

Foto: ACN