Kresťanka Maira Šahbaz má len 14-rokov, napriek tomu musí byť v spoločnosti muža, ktorý tvrdí, že sú právoplatne zosobášení. Jej prípad sa dostane pred Najvyšší súd v Pakistane.

Nighat Shahbaz, matka Mairie, ktorú 28. apríla uniesli. Foto ACN.

Jej rodina sa sa odvolala na Najvyšší súd, aby dosiahla navrátenie svojej 14-ročnej dcéry. Muž, ktorý ju podľa vyjadrení jej rodinných príslušníkov uniesol, ju prinútil vziať si ho za manžela a požadoval, aby sa vzdala aj svojej viery.

Advokát Khalil Tahir Sandhu pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi potvrdil, že v utorok 2. júna 2020 podal hlavnému sudcovi Muhammadovi Qasimovi Khanovi na Najvyššom súde v Lahore odvolanie v prípade Mairy Šahbazovej.

Rodina žiada o zrušenie rozhodnutia Správneho súdu vo Faisalabade, vyhlásené 5. mája 2020, podľa ktorého má katolíčka Maira 19 rokov, a teda je legálne zosobášená s moslimom Mohamadom Nakašom. (Je jeho druhou ženou, s prvou už má dve malé deti.)

Svedkovia opísali, ako videli, že Maira 28. apríla 2020 kráčala po ceste v blízkosti svojho rodičovského domu v meste Madina Town neďaleko Faisalabadu. Zrazu sa k nej na aute priblížili Nakaš a jeho dvaja ozbrojení komplici, strelili do vzduchu, uniesli ju a veľkou rýchlosťou sa vzdialili.

Veľa medzier a slabých stránok

Khalil Tahir Sandhu pre ACN uviedol: „V tomto prípade sa budem usilovať vydať zo seba to najlepšie. Mairina matka Nighat Šahbazová hlboko žiali, skutočne je na ňu veľmi smutný pohľad. Neviete si predstaviť, aký šok pre ňu znamená strata dcéry aj kontaktu s ňou.“ Ako spomenul, keď Nighat Šahbazová minulý mesiac videla svoju dcéru na pojednávaní správneho súdu, zrútila sa a bola hospitalizovaná so srdcovým infarktom. Jej zotavenie napreduje len veľmi pomaly. „Keďže je Maira maloletá, má dobré šance. V argumentácii protistrany je veľa medzier a slabých stránok,“ približuje advokát svoje stanovisko.

14-ročná Maira. Foto ACN

Odvoláva sa na rodný list dievčaťa i ďalšie úradné dokumenty z miestneho kostola a školy, z ktorých vyplýva, že Maira má iba 14 rokov. Doklad o uzavretí manželstva, ktorý Nakaš predložil na súde, označuje za falzifikát – uvádza sa v ňom, že sa s dievčinou oženil vlani v októbri. Nakaš tvrdí, že napriek zákonu, ktorý zakazuje uzavrieť zväzok s neplnoletou, manželstvo s Mairou je v súlade s islamskými zvykmi a je platné, pretože dievča už malo prvé menštruačné krvácanie.

Advokát Sandhu objasňuje aj ďalšie súvislosti: „V prípadoch, ako je tento, často vidíme, že muži po dvoch alebo troch rokoch posielajú dievčatá späť do rodín, keďže už uspokojili svoju túžbu a nabažili sa ich.“

Sandhu ako bývalý minister regiónu Pandžáb pre ľudské práva a záležitosti menšín prisľúbil, že prípad Mairy predloží provinčnému zhromaždeniu v Pandžábe. Pamätá si na slová niekdajšieho pakistanského ministra pre menšiny Šahbáza Bhattího, ktorý bol kresťanom a ktorého roku 2011 zavraždili: „Motivuje ma moja viera v Ježiša. Pripomínam si to miesto z evanjelia, kde Kristus hovorí, že bol poslaný prepustiť utláčaných na slobodu.“