Otec Mark Cheitnum bol angažovaným kňaz, ktorý bol hlasom nevinných obetí násilia vo svojej diecéze. Je už štvrtým kňazom, ktorý bol v Nigérii zavraždený v roku 2022.

Do zoznamu zavraždených kňazov v Nigérii pripísala v utorok, 19. júla, diecéza Kafančan smrť otca Johna Marka Cheitnuma. Otec Mark bol riaditeľom pre komunikáciu diecézy, ktorá sa nachádza v štáte Kaduna na severozápade Nigérie.

Podľa oficiálneho vyhlásenia, ktoré obdržala nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi podpísané kancelárom diecézy, otcom Emmanuelom Okolo, bol otec Mark unesený spolu s ďalším kňazom, Donatusom Cleopasom, v piatok, 15. júla a „v ten istý deň brutálne zabitý“. Vyhlásenie udáva, že „jeho telo bolo neskôr objavené už v rozklade v utorok, 19. júla“.

Otec Donatus Cleopas únoscom ušiel ešte v ten istý deň. Otec Mark mal 44 rokov a kňazom bol deväť rokov. Bol diecéznym riaditeľom pre komunikáciu, farárom farnosti St. James‘, Fori, Jama’a LGA, predsedom Kresťanského združenia Nigérie (CAN) v samospráve Jama’a a koordinačným predsedom tej istej organizácie v južnej Kadune.

Počas návštevy ACN v Kafančane v roku 2017 sa dnes už zosnulý biskup Joseph Bagobiri a otec Mark stretli so zástupcami nadácie, s ktorými hovorili o ťažkej situácii a rastúcom počte útokov zo strany pastierov kmeňa Fulani. Maria Lozano, vedúca tlačového oddelenia ACN International, bola súčasťou delegácie. Po obdržaní najnovších správ vyjadrila znepokojenie a smútok nad zabitím otca Marka: „Je to tragické, ďalší kňaz zabitý v Nigérii, čím sa celkový počet vrážd len v tomto roku zvýšil na štyri. Otec Mark sa hlboko angažoval aby dal hlas nevinným obetiam násilia vo svojej diecéze, ktorých sú prinajmenšom stovky. Teraz sa on sám stal obeťou.“

„Diecéza Kafančan trpí terorom a násilím už mnoho rokov. Pamätám si, že keď sme navštívili biskupa Bagobiriho a otca Marka, platil zákaz vychádzania a nemohli sme v diecéze stráviť príliš veľa času a museli sme odísť, pretože to bolo príliš nebezpečné. Teror a strach sa netýkajú len Kafančanu, ale celého štátu Kaduna a násilie sa šíri aj do Benue a ďalších častí Stredného pásu,“ pokračuje Maria Lozano. Za posledné dva mesiace bolo len v štáte Benue zabitých najmenej 68 kresťanov a mnohí ďalší boli unesení alebo vysídlení.

Jadrom problému sú pretrvávajúce útoky teroristov z kmeňa Fulani, ktorí sú väčšinou moslimovia, na prevažne kresťanské poľnohospodárske komunity v centrálnej oblasti Nigérie. Príčiny útokov sú však zložité. Konflikty medzi kočovnými pastiermi a usadlými farmármi majú storočnú tradíciu, ale prísun kvalitných strelných zbraní v posledných rokoch spôsobil, že útoky sú oveľa smrteľnejšie a ničivejšie. Podľa biskupa Wilfreda Chikpa Anagbe sa teroristi maskujú ako kočovní pastieri, aby zakryli skutočný zámer svojich útokov – vyhnať kresťanov z ich pôdy, ktorá je v tejto oblasti veľmi úrodná.

V osobitnej správe riaditelia pre komunikáciu katolíckych diecéz v Nigérii vyzvali vládu, aby urobila všetko potrebné na zaistenie bezpečnosti, ochranu života a živobytia kňazov v Nigérii. Katolícka cirkev v krajine je voči vláde kritická pre jej nečinnosť vo svetle množstva únosov, útokov a vrážd, ktoré sa už stali v krajine bežnými. Diecéza Kafančan vyhlásila dva dni modlitieb za pokojný odpočinok duše otca Marka a duší všetkých veriacich zosnulých.

Foto: ACN