Kresťania vo Svätej zemi zaznamenali znepokojujúci nárast útokov vrátane pľuvancov, fyzického obťažovania, poškodzovania majetku a cintorínov a rušenia bohoslužieb. Tieto zistenia sú súčasťou správy Rossingovho centra so sídlom v Jeruzaleme s názvom Útoky na kresťanov v Izraeli a východnom Jeruzaleme, ktorá skúmala nárast nepriateľských činov voči cirkvám a ich členom v roku 2023, a o ktorých nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi informovala Hana Bendcowsky.
Jedna z kategórii násilných činov je „rozbíjanie“. Takýto incident sa napríklad udial v Kostole bičovania, kde bola kladivom rozbitá socha. „Tieto násilné útoky väčšinou vykonávajú marginalizovaní mladí ultraortodoxní židia s tvrdými nacionalistickými názormi,“ vysvetľuje Hana Bendcowsky z Rossingovho centra, pričom však zdôraznila, že „aj medzi ultraortodoxnými takéto správanie nie je normou, väčšina by nešla do kostola a nerozbíjala by sochu Ježiša.“
Druhou kategóriou sú incidenty, ktoré „vytláčajú“ členov komunít na okraj – pľutie na kňazov či výzva, aby si rehoľníčka zložila krížik, keď ide do nemocnice. „Títo ľudia sú otrasení a cíti sa nepríjemne. Máte pocit, akoby vás nikto nechcel – laici to nepociťujú tak ako duchovní, ale sú súčasťou Izraela a, mali by sa v tejto vlasti cítiť dobre a my by sme sa mali postarať o to, aby sa tak cítili,“ hovorí Hana Bendcowsky a dodáva, že „na rozdiel od vyššie uvedených prípadov fyzického násilia, tieto prípady pľuvania alebo slovného obťažovania vykonávajú viacerí členovia ultraortodoxnej komunity, muži a ženy, mladí a starí. Môžu to byť vaši susedia, môžete ich vidieť, ako sa hrajú s vašimi deťmi.“
Opát Nikodem Schnabel z benediktínskeho opátstva Dormition vo východnom Jeruzaleme hovorí, že najmä prípady pľuvania sa stali každodenným javom. „Žiaľ, obťažovanie pľuvancami je súčasťou môjho každodenného života. Ak vyjdem z môjho kláštora, je to súčasť mojej reality. Je to malá skupina, nazývam ich náboženskí chuligáni. Samozrejme, je veľa židov, ktorí sú naozaj úžasní ľudia, ktorí nás podporujú a sú veľmi radi, že sme tu, ale smutnou pravdou je, že tento jav existuje a nie je zriedkavý. Ako kláštor sme mali aj podpaľačské útoky, nenávistné graffiti a rozbité okná, a je toho stále viac a viac.“
Pani Hana Bendcowsky naznačila, že pľuvanie bolo vždy problémom, ale moderné technológie umožnili jeho zaznamenávanie, takže je k dispozícii viac dôkazov. Napriek tomu sa domnieva, že 30 prípadov zaznamenaných v minulom roku pravdepodobne predstavuje len vrchol ľadovca. „Musíme ľudí vychovávať – nemusíte mať radi iných ľudí, ale nemusíte na nich pľuť, keď ich vidíte na ulici. Cirkev je schopná povedať, že sa dokáže udržať, keďže je tu už 2 000 rokov, a že dokáže prežiť, ale tieto udalosti môžu laikov odradiť a spôsobiť ich odchod.“
V Správe o útokoch na kresťanov v Izraeli a vo východnom Jeruzaleme sa uvádza, že „keď došlo k policajnému zásahu, bol užitočný“. Prítomnosť polície sa ukázala ako účinná pri ukončení piketovania karmelitánskeho kláštore Stella Maris v Haife zo strany stúpencov kontroverzného rabína Eliezera Berlanda. Skupiny mužov sa zhromažďovali, aby sa hlasno modlili pri bráne kláštora, ale dvojmesačná prítomnosť polície na mieste tento problém zastavila. Pani Bendcowská vzdala policajtom hold, ale povedala, že by sa dalo urobiť viac: „Polícia je otvorená spolupráci s cirkvou a pomoci komunite, ale stále musí byť viac informovaná o kresťanstve a kresťanoch. Zároveň cirkev potrebuje odvahu nahlásiť tieto incidenty a obrátiť sa na políciu, keď sa stanú, pretože situácia môže byť komplikovaná a nie vždy sú si istí, že nahlásenie týchto udalostí nebude mať na nich negatívny vplyv.“
Správa Rossingovho centra uvádza, že rabíni sa vyjadrili k útokom na kresťanov. Po útokoch pľuvaním na pútnikov v októbri 2023 sefardský hlavný rabín Yitzhak Yosef zdôraznil, že takéto činy nemajú v judaizme miesto, a aškenázsky hlavný rabín David Lau zdôraznil, že pľuvanie na kresťanov je v rozpore so židovským právom. „Oficiálne vyhlásenie rabínov je veľmi dôležité a môže znamenať veľa pre cirkvi,“ hovorí Hana Bendcowsky.
Latinský patriarcha Jeruzalema, kardinál Pierbattista Pizzaballa, súhlasil a povedal: „Musíme sa rozprávať s náboženskými inštitúciami, ale musíme to robiť opatrne. Čím viac o tom budeme hovoriť, tým silnejšie sa budú cítiť.“ Patriarcha pochválil Rossingovo centrum za zdokumentovanie týchto prípadov. „Potrebujeme vedieť, čo sa deje, počet útokov, kto ich uskutočnil, aby sme to mohli poskytnúť úradom. Aj keď nič neurobia, nemôžu povedať, že sa to nedeje.“ ACN už viac ako desať rokov podporuje Rossingovo centrum rôznymi projektmi vrátane programu Rozvíjať odpustenie, prekonať nenávisť, ktorý spája mladých židov, kresťanov a moslimov a pomáha im učiť sa žiť spolu.