Pakistanské úrady nepostavili pred súd útočníkov z Džaranwaly a dostatočne nepomohli ani samotným obetiam. Útoky na kresťanov, ktoré sa odohrali v auguste minulého roka, boli pritom jedny z najzávažnejších, aké krajina zažila.

Biskup Indrias Rehmat z Fajsalabádu uviedol, že ani po viac ako siedmich mesiacoch od násilia v Džaranwale v štáte Pandžáb nebol nik v súvislosti s násilnosťami obvinený. 16. augusta bolo podpálených viac ako 20 kostolov a najmenej 100 domov, ktoré patrili kresťanským obyvateľom. Biskup Rehmat povedal, že spravodlivosti sa obete zrejme nedočkajú. „Viac ako 300 ľudí bolo zatknutých. Pomaly ich začali prepúšťať. Nikto nebol obvinený.” Biskup tiež kritizoval opravu troch poškodených kostolov, ktorú vláda vykonala po útokoch, a uviedol, že do budov stále nie je bezpečné vstúpiť.

„Od útoku uplynulo už viac ako sedem mesiacov. Chceme spravodlivosť. Vinníci musia byť postavení pred súd a potom to bude ponaučenie pre ostatných.”

Najvyšší súd Pakistanu zamietol správu pandžábskej vlády o jej reakcii na incident v Džaranwale, pričom predseda najvyššieho súdu Qazi Faiz Isa povedal, že dokument „sa hodí tak akurát do koša”. Kritizoval, že správa neobsahuje dostatok podrobností a poskytuje len obmedzené informácie o tom, ako úrady postupovali, aby zabezpečili spravodlivosť pre obete. V správe sa uvádza, že napriek evidencii 22 nezákonných skutkov a zatknutiu 304 osôb bolo za šesť mesiacov predložených len 18 informačných správ.

útoky na kresťanov v džaranwale

Obyvatelia stále žijú v strachu

Otec Abid Tanveer, generálny vikár diecézy Fajsalabád ešte v októbri minulého roka povedal, že situácia si vyžaduje medzinárodný nátlak: „Pokiaľ sa nenastolí spravodlivosť, obete z Džaranwaly nikdy nenájdu pokoj. Nikdy sa nebudú cítiť bezpečne. Vlády na Západe by mali žiadať spravodlivosť. Vláda v Pakistane bude Západ počúvať, pretože ho potrebuje z hľadiska pomoci a obchodu. Západ by mal napísať našej vláde a spýtať sa, prečo sú kresťania v našej krajine prenasledovaní a čo s tým robia. Džaranwala odhalila, ako ďaleko sú extrémisti ochotní zájsť, pokiaľ ide o ničenie domov a kostolov.”

Otec Tanveer zároveň pochválil maulánov – moslimských vodcov – za rýchle odsúdenie útokov a povedal, že je veľmi dôležité, aby ich stúpenci počúvali ich posolstvo mieru a rešpektu k náboženskej rozmanitosti. „Mauláni veľmi priamo odsúdili útoky a povedali, že sú v zásadnom rozpore s islamom. Hovorili veľmi jasne. Ich slová môžu mať veľký význam, najmä preto, že boli vyslovené odvážne. Mauláni nás ubezpečili, že sú s nami a že sa budú zo všetkých síl snažiť žiadať, aby bolo spravodlivosti učinené zadosť.”

ACN spolupracuje s miestnou Cirkvou

Pod vedením miestneho farára otca Khalida Mukhtara cirkev pomáhala obetiam na všetkých úrovniach. Nadácia ACN sa podieľala aj na oprave budov. Rekonštrukčné práce podľa biskupa chýlia ku koncu. Cirkev poskytla rodinám nábytok, postele, poháre a riad, ktoré obyvatelia stratili pri útokoch. Tesne pred Veľkou nocou biskup z prostriedkov poskytnutých nadáciou ACN rozdelil aj existenčnú pomoc vrátane jednomesačných dávok potravín a ďalších potrieb pre domácnosť.

Je však potrebná aj dlhodobá podpora, preto 15 rodín dostane malé motorky a 13 rodín dostane auto-rikše, ktoré im pomôžu nájsť si prácu ako taxikári a kuriéri. Až 400 detí dostane školské potreby – knihy a školské tašky.

Biskup poďakoval ACN za podporu obetiam z Džaranwaly: „Sme veľmi vďační za túto veľkú podporu. Všetci, ja, moji kňazi, môj ľud, sa modlíme za ACN a všetkých dobrodincov.”

 

John Pontifex/Lucia Froncová
Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi