Kresťanskej rodine v Pakistane, ktorá bojuje, aby sa jej unesená 14-ročná dcéra Maira Šahbaz vrátila domov, svitla nádej. Prominentný moslimský predstaviteľ – Veľký muftí miestnej mešity – vydal rozhodnutie, ktorým jej únos odsudzuje.

Matka unesenej Mairy s rodinou. Foto ACN

Muhammad Asad Ali Rizvi Efi vydal islamské právne stanovisko (fatwú) sunnitskej mešity Rizvi Jammah. V ňom označil sobášny list, ktorý Mairin únosca Mohamad Nakaš predložil súdu, za falošný.

Okresný súd vo Faisalabade v máji 2020 síce rozhodol v prospech Nakaša, no Mairina rodina dúfa, že stanovisko veľkého muftího bude v odvolacom konaní na Najvyššom súde v Lahore rozhodujúce.

Mairina matka Nighat Šahbaz, ktorá počas májového súdneho procesu dostala infarkt a bola hospitalizovaná, pre pápežskú nadáciu ACN  povedala, ako veľmi túži, aby sa jej dcéra vrátila: „Zobudím sa každú noc o druhej a modlím sa k Bohu za Mairin návrat. Nikto nemá právo vytrhnúť dieťa z jeho rodiny bez súhlasu matky. Jej detstvo, mladosť a všetko, čo poznala, jej zobrali.“

Lala Robin Daniel, rodinný priateľ a aktivista za ľudské práva z Faisalabadu bojujúci za návrat dievčaťa uviedol: „S ohľadom na spôsob, akým moslimovia vnímajú manželstvo, je názor veľkého muftího dôležitý. Sobášny list je nepochybne falošný. Podpis imáma, ktorý uzavrel manželstvo, nie je pravý. Doterajšie manželstvo pána Nakaša, ktoré predchádzalo tomuto údajne uzavretému manželstvu, sa vôbec nespomína. Neexistuje teda ani súhlas manželky, s ktorou je už ženatý. To všetko jasne ukazuje, že ide o podvod.“

Unesená Maira Šahbaz. Foto ACN

Hoci polícia Daniela informovala o pokroku v sledovaní Nakaša, jeho presné miesto pobytu zostáva naďalej neznáme – dá sa predpokladať, že sa skrýva.

Dvaja kresťanskí muži vypovedali, že videli Nakaša a dvoch spolupáchateľov mávať zbraňami a uniesť Mairu popoludní 28. apríla 2020 počas obmedzenia pohybu z dôvodu pandémie koronavírusu.

Keď sa prípad prerokovával na Okresnom súde vo Faisalabade, Nakaš tvrdil, že sa s Mairou oženil minulý rok v októbri. Podľa výpovede jej rodiny mala vtedy iba 13 rokov. Nakaš však tvrdí, že Maira má teraz 19. Rodina ako dôkaz predložila rodný list dievčaťa, ako aj úradné cirkevné a školské dokumenty, ktoré dokladujú, že sa skutočne narodila roku 2005.

Advokát rodiny Khalil Tahir Sandhu podal v tejto veci odvolanie na Najvyšší súd v Lahore, ale pre obdobie pracovného voľna na súde, ktoré trvá do septembra, bude presný dátum pojednávania ešte len stanovený. Rodine 14-ročnej Mairy však dáva aktuálna fatwá ďalší dôvod na nádej. Ostaňme s nimi v modlitbách!