(Vatican News) Vatikán zverejnil program návštevy Svätého Otca v Iraku, ktorá sa uskutoční 5. až 8. marca 2021. Táto návšteva má pre kresťanov v Iraku i pre samotného pápeža historický i osobný význam.

Pápež František už v júni 2019 povedal na stretnutí katolíckych humanitárnych organizácií, že na Irak myslí neustále, a že dúfa, že krajina „vykročí do budúcnosti prostredníctvom pokojného a spoločného úsilia“ všetkých občanov.

Do Iraku túžil ísť aj svätý Ján Pavol II., no jeho návšteva bola odsunutá vtedajším irackým vodcom Sadamom Husajnom a nikdy sa nenaskytla príležitosť obnoviť dialóg.

Privítanie a stretnutie s predstaviteľmi štátu

Štátne privítanie stretnutie s prezidentom sa uskutoční v prezidentskom paláci v Bagdáde a následne sa odohrá stretnutie s ďalšími štátnymi autoritami i s členmi diplomatických zborov.

Stretnutie s kňazmi a zasvätenými

V piatok je na programe návšteva biskupov, kňazov a zasvätených, ale aj bohoslovcov a katechétov. Stretnutie sa uskutoční v sýrskokatolíckej „Katedrále Našej Pani Vykúpenia“

An-Najah a svätá omša v Bagdade

V sobotu 6. marca Svätý Otec odletí do mesta An-Najaf, kde sa stretne s veľkým ajatolláhom Ali al-Sistanim, vodcom šiitských moslimov v Iraku. Následne absolvuje medzináboženské stretnutie v oblasti starovekého mesta Ur.

Po návrate do Bagdadu bude sláviť svätú omšu v chaldejskej Katedrále svätého Jozefa.

Erbil a Mosul

V nedeľu ráno pápež odcestuje do Erbilu. Pri príchode na letisko ho privítajú náboženskí a občianski lídri z tamojšieho regiónu irackého Kurdistanu. Po stretnutí odletí vrtuľníkom do Mosulu, kde sa bude modliť za obete vojny, ktoré zahynuli pri mieste Hosh al-Bieaa.

Kresťanská komunita v Karakoši

Jedným z miest, kde sa zastaví, bude Karakoš, kresťanmi nazývaný Bagdída, ležiaci 32 km východne od Mosulu. Pred inváziou Islamského štátu išlo o najväčšie kresťanské mesto v Iraku.

Svätá omša v Erbile

Poobede sa Svätý Otec vráti do Erbilu, kde bude sláviť svätú omšu na štadióne „Franso Hariri“. Po skončení svätej omše sa pápež s delegáciou vráti do Bagdadu.

Záver návštevy

Po slávnostnej rozlúčke v pondelok ráno Svätý Otec nasadne do lietadla, ktoré zamiery domov, do Ríma. Pristátie na letisku Ciampino je naplánované na poobede.