Unesená 13-ročná katolíčka Arzoo Rajová z juhopakistanského mesta Karáči, ktorá bola prinútená vydať sa, je v bezpečí. Ako informovali pakistanské médiá, Najvyšší súd provincie Sindh po vypočutí dňa 2. novembra 2020 nariadil polícii, aby dievča vyslobodila z rodiny únoscu a umiestnila do útulku pre ženy.

Súd rovnako nariadil vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť vek mladej kresťanky. Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi znáša všetky náklady na právne zastupovanie maloletej Arzoo Rajovej a podporuje jej rodinu.

Pakistanské zdroje uviedli, že 44-ročný Ali Azhaar, ktorý podľa obžaloby dievča uniesol 13. októbra 2020, prinútil konvertovať na islam a vydať sa za neho, bol medzičasom vzatý do väzby. Ako spolupáchatelia sú vo väzbe i jeho dvaja bratia a priateľ. Ďalšie súdne pojednávanie je naplánované na 5. novembra 2020.

„Veľmi sa tešíme z tohto šťastného a rýchleho vývoja v prípade Arzoo Rajovej,“ uviedla Regina Lynchová, projektová riaditeľka centrály ACN. „Posledné rozhodnutie je úspechom pakistanského právneho štátu a mnohých ľudí zo všetkých náboženských skupín, ktorí sa zasadzujú v boji proti núteným sobášom. Dúfame a dôverujeme, že aj počas ďalších pojednávaní budú víťaziť právo a spravodlivosť. Teraz je dôležité najmä to, aby bolo o traumatizované dievča dobre postarané. ACN jej pomôže, ako len bude môcť.“

Spoločný protest kresťanov, hinduistov i moslimov
Spoločný protest kresťanov, hinduistov i moslimov. FOTO: ACN

Podľa organizácií pre ľudské práva je v Pakistane každý rok unesených a prinútených vydať sa asi 1 000 kresťanských a hinduistických žien a dievčat. Od roku 2014 však v krajine platí zákon obmedzujúci manželstvá detí – na základe neho môžu príbuzní a dotknuté osoby podniknúť potrebné právne kroky.

Prípad Arzoo Rajovej vyvolal početné protesty kresťanov, hinduistov aj moslimov. Do jeho vývoja zasiahla i pakistanská ministerka pre ľudské práva Shireen Mazariová. Ako informuje pakistanský denník Dawn, Imran Ismail, guvernér provincie Sindh, na stretnutí s príslušníkmi náboženských menšín uviedol: „Pri uzatváraní manželstiev s neplnoletými nemožno robiť žiadne kompromisy!“

Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi hradí náklady na právne zastupovanie maloletej Arzoo Rajovej a podporuje jej rodinu.