Svätý Otec František začal dnes (v piatok 5.3.2021) historicky prvú návštevu pápeža v Iraku. Stretol sa s irackým prezidentom i premiérom, s členmi diplomatického zboru a následne ho privítali zástupcovia cirkví, duchovní, rehoľníci a katechéti.

Počas cesty lietadlom z Ríma dostal od španielskej novinárky Evy Fernandez nezvyčajný dar, ktorý pripomína utrpenie kresťanov a ďalších náboženských menšín, spôsobené teroristami z Islamského štátu.

Dokument, ktorý žiada o zaplatenie kresťanskej dane džizia. Foto: ACN

Novinárka dala pápežovi fotografie kresťanských domov, ktoré boli označené arabským písmenom Nun, ktoré je skratkou pre slovo „Nazaréni“. Toto slovo v koráne označuje kresťanov a skratku sprejovali, či maľovali na kresťanské domy teroristi.

Ďalej dostal list, v ktorom teroristi žiadali kresťanov o zaplatenie kresťanskej dane. Tí, ktorí nemohli, alebo nechceli utiecť zo svojich domovov, museli totiž platiť extrémistom špeciálnu daň, takzvanú „džiziu“. Táto daň extrémne finančne zaťažovala kresťanov a znepríjemňovala im život.

Najviac šokujúcim darom bol však list, v ktorom džihádisti uvádzajú cenník kresťanských a jezídskych žien. Jeho preklad znie:

Islamský štát v Iraku: V mene Alaha milostivého a milosrdného. Dostali sme správy, že záujem o o nákup žien a dobytka prudko poklesol a že to bude mať dopad na príjem Islamského štátu a tiež bojovníkov na bojisku. Preto sme sa rozhodli urobiť zmeny. Nižšie uvádzame ceny jezídskych a kresťanských žien (otrokov).

Cena za jezídsku, alebo kresťanskú ženu od 40 do 50 rokov: 43 dolárov
Cena za jezídsku, alebo kresťanskú ženu od 30 do 40 rokov: 75 dolárov
Cena za jezídsku, alebo kresťanskú ženu od 20 do 30 rokov: 86 dolárov
Cena za jezídsku, alebo kresťanskú ženu od 10 do 20 rokov: 130 dolárov
Cena za jezídsku, alebo kresťanskú ženu od 1 do 9 rokov: 172 dolárov

Zákazníci si môžu kúpiť len 3 veci (otrokyne) s výnimkou zákazníkov z Turecka, Sýrie a krajín zálivu. Buďte poslušní a nasledujte pravidlá a zákony Islamského štátu, inak vás zabijeme.

[Dátum a pečiatka]

 

Tieto dokumenty získala novinárka od organizácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá dlhodobo spolupracuje s kresťanmi v Iraku a pomáha im vrátiť život do normálnych koľají.

„Je nesmierne dôležité, aby novinári, ktorí sprevádzajú Svätého Otca na tejto ceste, nezabúdali, kto sú jej skutočnými protagonistami: sú to irackí kresťania, ktorí dlho čakali na túto návštevu. Je ľahké sa nesústrediť a stratiť sa uprostred informácií o bezpečnosti a debát o tom, či sa návšteva mala uskutočniť, alebo nie. Fakt, že pápež videl tieto šokujúce dokumenty, nám pripomína, aby sme nestratili pozornosť na dôležité veci,“ povedala Eva Fernandez pre ACN.

Eva Fernandez podáva v lietadle dokument pápežovi. Foto: ACN

Nadácia ACN v spolupráci s miestnymi kresťanskými komunitami dlhoročne pracuje na obnove zničeného Iraku. Ak Vám to situácia dovoľuje, zvážte finančný dar podľa vašich možností na projekty ACN.