Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

1. marec otec Paolo Dall'Oglio, Sýria

„Paollo je môj ideál niekoho, kto sa vždy usiloval dať životu zmysel, byť čestný a svedčiť o láske k blížnemu,“ povedala pre Vatikánske rádio jeho sestra Francesca.

Čo bolo predtým? Dňa 12. júna 2012 sýrska vláda dekrétom vyhostila jezuitského kňaza Paolla. Bol nešťastný, že musí opustiť kláštor Mar Mussa zasvätený medzináboženskému dialógu v strede púšte, ktorý vlastnými rukami prebudoval.

Na krátku dobu zostal v Sulaymanyi, v oblasti známej ako iracký Kurdistan, kde ho privítal kláštor Deir Maryam al Adhra. Otec Paollo sa stal symbolom nádeje pre miestnych obyvateľov a hneď od začiatku pomáhal utečencom a usiloval sa o zmierenie.

Vrátil sa do Sýrie a dúfal, že v Raqqa sa mu podarí prepustiť skupinu unesených väzňov. V osudný deň 29. júla 2013 sa mal stretnúť s vodcom Islamského štátu v sýrskom meste Raqqa. „Ak sa nevrátim po troch hodinách, budete vedieť, že ma uniesli. Ak nebudete o mne po troch dňoch nič vedieť, vydajte verejné vyhlásenie,“ povedal jezuita svojim blízkym kontaktom, ako uvádza denník Corriere della Serra.

Odvtedy, ako ho uniesli teroristi Islamského štátu, je nezvestný a nie sú o ňom žiadne správy.

Modlitba:

Pane, len tebe sa chceme klaňať a tebe slúžiť. Prosíme ťa za otca Paolla a za všetkých ľudí, ktorí boli pre vieru v teba unesení teroristickými skupinami a doposiaľ sú nezvestní. Posilňuj ich, aby ti dokázali zostať verní do poslednej chvíle a povedať ti aj v tých najťažších momentoch života svoje odhodlané „áno“ ako nevesta svojmu ženíchovi.

V snahe pomôcť utečencom, ktorú aktívne preukazoval otec Paollo, teraz pokračujú jeho jezuitskí spolubratia. ACN poskytuje finančnú pomoc stredisku svätého Wartana v Aleppe, ktoré okrem svojich pastoračných aktivít organizuje aj medzikultúrne a medzináboženské iniciatívy na podporu mieru a taktiež pripravuje aj „postkonfliktný program sociálnej obnovy“ v meste Homs.

V obidvoch centrách povzbudzujú kresťanské a moslimské deti, aby sa hrali a integrovali prostredníctvom vzdelávacích a kultúrnych aktivít, čím podporujú vzájomnú dôveru a porozumenie.  

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.