Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

11. marec otec Ragheed Aziz Ganni, Irak

„Teroristi by si mohli myslieť, že môžu zabiť naše telá, alebo vystrašiť nášho ducha, ale napriek tomu sú kostoly v nedeľu vždy plné. Môžu sa pokúsiť vziať nám život, ale eucharistia nám ho vráti,“ povedal otec Ragheed Ganni v Bari na eucharistickom kongrese.

Otec Ragheed Ganni bol katolíckym kňazom chaldejskej cirkvi vo farnosti Ducha Svätého v severnom Mosule v Iraku. Neznámi ozbrojení útočníci ho 3. júna 2007 zastavili, keď odchádzal autom z kostola.

Jeden z nich na neho kričal: „Povedal som ti, aby si zatvoril kostol, prečo si to neurobil? Prečo si stále tu?“ Na túto otázku 35-ročný kňaz Ganni odpovedal: „Ako môžem zatvoriť Boží chrám?“ Následne mu prikázali obrátiť sa na islam. Odmietol.

Spolu s ním tak útočníci na mieste zastrelili aj jeho troch diakonov Basmana Yousefa Dauda, Wahida Hanna Isha a Gassana Isama Bidaweda. 

Otec Ragheed bol jedným z mnohých kňazov, ktorí študovali v Ríme vďaka štipendiu ACN. Aj keď mohol pokračovať v rozširujúcom štúdiu, rozhodol sa vrátiť do Iraku, lebo cítil, že ho tam ľudia potrebujú. Hoci to bolo nebezpečné, on sa utiekal s dôverou k Bohu.

„Sú dni, keď sa cítim krehký a plný strachu, ale keď držím Eucharistiu a hovorím: Hľa, Baránok Boží, ktorý sníma hriechy sveta, cítim vtedy vo mne Jeho silu. Keď držím hostiu v rukách, je to v skutočnosti On, ktorý drží mňa a nás všetkých, v boji proti teroristom a udržiava nás jednotných v jeho nekonečnej láske,“ cituje portál Aleteia otca Ragheeda ešte pred smrťou. Jedným z posledných listov, ktoré napísal, bolo poďakovanie ACN za podporu.  

Modlitba:

Prosme dnes dobrotivého Boha za dušu otca Ragheeda i za všetkých kresťanov, ktorí položili život za svoju vieru. Zjednoťme sa s týmito našimi bratmi a sestrami v nebeskom chlebe – Eucharistii. Veď práve tu môžeme zažiť skutočné spoločenstvo s Kristom i s každým, v kom Kristus spočíva. Pane, objím nás všetkých v Eucharistii svojou nekonečnou láskou.  

Dôkladne vyškolení katolícki kňazi s pravým katolíckym presvedčením sú životne dôležití pre prácu v Cirkvi po celom svete. Otec Ragheed bol jedným z mnohých kňazov, ktorým ACN pomáhala a naďalej pomáha pri ich formácii. V roku 2018 nadácia financovala 406 štipendií pre kňazov v Európe, Ázii a Južnej Amerike.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.