Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

14. marec otec Frans van der Lugt, Sýria

„Od sýrskych ľudí som sa naučil štedrosti. Ak títo ľudia práve teraz trpia, chcem byť s nimi solidárny. Tak, ako som bol s nimi v dobrom, chcem byť teraz pri nich aj v zlom,“ citoval otca Fransa bbcnewsmagazine.com.  

Aj keď veľká časť medzinárodného spoločenstva bola evakuovaná z mesta, otec Frans sa rozhodol zostať medzi ľuďmi, s ktorými zdieľal svoj život posledných päťdesiat rokov. Chcel im naďalej pomáhať vo všetkých každodenných ťažkostiach, ktorým museli čeliť, v neposlednom rade v hroznom nedostatku jedla.  

„Nie je nič bolestivejšie ako vidieť matky, ktoré hľadajú na ulici jedlo pre svoje deti. Milujeme život, chceme žiť. Nechceme sa potopiť v mori bolesti a utrpenia,“ spomína ďalej na otca Fransa portál bbcnewsmagazine.com.  

Dvaja maskovaní muži vtrhli ráno 7. apríla 2014 do jezuitského kláštora v Homse, a zavraždili otca Fransa dvoma výstrelmi do hlavy. Mal 75 rokov. Otec Frans sa dobre poznal s otcom Paollom Dall´ Ogliom, na ktorého sme si v našom pôstnom kalendári spomenuli 1. marca. Oboch si ich budeme pamätať ako solidárnych, ktorí mali vždy otvorené dvere tak ako pre kresťanov, tak aj pre moslimov.

Modlitba:

Pane, ďakujeme ti za príklad otca Fransa a mnohých iných kresťanov, ktorí zostali solidárni voči svojim blížnym a rozhodli sa darovať samých seba. Ďakujeme ti, že títo novodobí mučeníci nás učia vidieť v každom človeku tvoj obraz a prejavovať lásku všetkým bez rozdielu. Prosíme ťa, daruj nám štedré srdce, ktoré bude vždy otvorené pre druhých.

Sýria sa z vojny doteraz ani zďaleka nezotavila. Na severe krajiny ešte stále nedošlo k mieru a medzinárodné embargo len sťažuje poskytovanie núdzovej podpory obyčajným ľuďom.  

ACN podporuje stovky kresťanských rodín prostredníctvom rôznych projektov v krajine, najmä v meste Aleppo, kde sú akútne materiálne nedostatky, a ACN tak pomáha približne 5 550 rodinám s nákupom potravín.


“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.