Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

23. marec
sestra Isabel Sola Matas,
Haiti

„Jediné na čom jej záležalo, bola služba druhým. Cítila sa užitočná vďaka tomu, že pomáhala ostatným, najmä tým, ktorí si sami nevedeli pomôcť,“ povedal jej brat Javier, pre portál CruxNow.

Sestru Isabel Sola Matas, pôvodom z Barcelony zo Španielska, zabili v jej 51 rokoch na Haiti. Vracala sa z banky 3. septembra 2016 po ulici v Bel Air v chudobnej štvrti, v centre haitského hlavného mesta Port-au-Prince. Na križovatke, za denného svetla, keď ostala stáť na červenej, ju dvakrát postrelili do hrude ozbrojenci na mopede, a ukradli jej kabelku s peniazmi. 

  Vedela, že je v ohrození. Nie z náboženských dôvodov, pretože 75% populácie sú katolíci, ale kvôli chronickému násiliu, korupcii a nestabilite v krajine. „Boj o prežitie znamená, že život má minimálnu hodnotu. Kto nejedol celé týždne, je schopný zabiť pre tri doláre. Jej vrahovia okrádali od rána,“ píše CruxNow. Haiti je jednou z najnebezpečnejších krajín strednej Ameriky. 

Sestra Isabel žila v krajine od roku 2008 a slúžila najchudobnejším ľuďom vrátane obetí ničivého zemetrasenia v roku 2010. Podieľala sa na poskytovaní potravinovej pomoci a vzdelávaní. Bola vyškolená zdravotná sestra a vybudovala tiež dielňu na výrobu umelých končatín pre tých, ktorí boli pri zemetrasení zmrzačení. Pred tým napísala osobné svedectvo, v ktorom uviedla: „Dúfam, že budem môcť pokračovať aspoň v tom, čo som milovala. Darovať sa, milovať svojich ľudí a slúžiť.“

V devätnástich rokoch vstúpila do Kongregácie Ježiša a Márie a jej snom bolo stať sa misionárkou v Afrike. Jej sen sa splnil a 15 rokov pracovala v Rovníkovej Guinei, kde viedla školu pre znevýhodnených študentov. V roku 2008 prišla slúžiť na Haiti, do tejto ťažko skúšanej krajiny. V jednom videu opisuje, čo sa dialo počas zemetrasenia. Utekala do školy, kde pracovala, zachrániť svojich žiakov, keď ich počula kričať. Škola, na ktorej pracovala dva roky, sa stala cintorínom. Nasledujúce dni musela svoje zdravotnícke vedomosti uviesť do praxe. Sama amputovala končatiny ranených. Vládol veľký hladomor. Boli to nekonečné dni a nepokojné noci. Po tomto ničivom zemetrasení dostala otázku, ako môže stále veriť v Boha. Jej odpoveď bola nasledovná: „Nikdy som nevidela Boha viac prítomného ako teraz (po zemetrasení). Mala som tú česť byť svedkom mnohých zázrakov,“ uvádza portál CruxNow.

Modlitba:

Pane, prosíme ťa, otvor dnes naše srdce voči potrebám iných. Daj, nech tak, ako sestra Isabel, dokážeme slúžiť svojim bratom a sestrám oddane a bez nároku na odmenu. Pomôž nám vidieť tvoju tvár, keď podávame pomocnú ruku núdznym a keď preukazujeme súcit trpiacim. Ukáž nám, že s otvoreným srdcom môžeme byť aj my svedkami mnohých zázrakov.

Haiti v roku 2010 zničilo zemetrasenie. Vďaka našim dobrodincom a ich obrovskej štedrosti sme v nadácii ACN mohli odvtedy podporiť v krajine vyše 600 rozličných projektov.

Taktiež sme podporili formovanie seminárov a pomáhala pri jednoduchých praktických projektoch ako zavedenie solárnej energie pre vzdialené farnosti, kde je to naviac potrebné.


“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.