Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

24. marec
seminarista Gerard Akijata Anjiangwe,
Kamerun

Kamerun je dlhodobo v kríze. Konflikt v krajine začal v roku 2016 medzi anglicky a francúzsky hovoriacimi oblasťami.

Anglofónne regióny sa cítia utláčané francúzsky hovoriacimi štátnymi úradmi. Obviňujú ich, že do celej krajiny zaviedli francúzsky jazyk a tradície. Požadujú pre seba väčšiu autonómiu a rešpektovanie svojich zvykov.

Tým, že narastá napätie medzi anglofónnymi separatistami a francúzsky hovoriacou vládou sa zvyšujú útoky na duchovenstvo v anglofónnych oblastiach Kamerunu. Cirkev je prvej línii.

V Bamessingu, malom meste neďaleko Ndopu, v časti Ngo-Ketunija na severovýchode Kamerunu vojaci chladnokrvne zavraždili 19-ročného seminaristu.

Gerard Anjiangwe 4. októbra 2018 po nedeľnej svätej omši stál pred kostolom sv. Terézie spolu s ďalšími veriacimi.

Vojenské auto z Ndopu zastavilo na konci cesty vedúcej do kostola a vystúpilo z neho pár vojakov, ktorí začali strieľať. Zatiaľ čo sa väčšina veriacich stihla skryť v sakristii a zabarikádovala dvere, Gerard sa hodil na zem a začal sa modliť ruženec.

Po vypočúvaní mu vojaci prikázali kľaknúť si a trikrát ho strelili do zadnej časti hlavy. Na mieste bol mŕtvy.

Išlo o zámernú popravu, ktorá sa konala za prítomnosti farníkov. Cirkev sa snaží o dialóg medzi oboma stranami. „Tým, že hovoríme mladým ľuďom, aby sa nepridávali k domobrane, ale radšej zostali v škole, nás obviňujú, že hráme vládnu hru,“ tvrdí biskup Michael Miabesue Bibi.

„Našou úlohou je jednoducho hovoriť pravdu a podporovať dialóg. Čokoľvek cirkev hovorí, tak je obviňovaná jedným alebo druhým táborom. Cirkev verí v mier. Bez spravodlivosti však nemôže existovať. Potrebujeme vašu modlitbu a materiálnu pomoc pre obete,“ dodáva biskup Bibi.

Modlitba:

„Nebojíme sa, hoci by sa chvela zem a vrchy na dno morské padali.“ Aj takéto slová by mali znieť v srdciach tých, čo ťa nasledujú, Pane. Prosíme ťa dnes za dušu seminaristu Gerarda a za všetkých kresťanov, ktorí odhodlane bojujú za mier vo svojich krajinách. Uisťuj ich o tom, že ty ich budeš vždy sprevádzať v tomto boji a prinášať skrze nich pokoj a požehnanie.

Počas akademického roka 2018-2019 sme v ACN podporili formáciu 482 seminaristov v ôsmich diecézach v krajine – 31 v N´Gaoundéré, 70 v Mamfe, 110 v Kumbo, 56 v Maroua-Mokolo, 71 v D´Ebolowa, 32 v Kribi, 56 v D´Obala a 56 v Kumba.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.