Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

25. marec
zavraždení kňazi,
Mexiko

Mexiko je prevažne katolícka krajina bez veľkého vojnového konfliktu, no napriek tomu počet mŕtvych kňazov stúpa. Od roku 2012 o svoj život prišlo 27 kňazov. Titulky novín zapĺňajú prípady zavraždených duchovných, vyhodených na diaľnicu, ich dobodané či zastrelené telá, únosy, vydierania, osočovania... Mexiko čelí novodobému prenasledovaniu. Drogové kartely ohrozujú cirkev Latinskej Ameriky viac ako Islamský štát vo svete.

Tí, ktorí zavraždia kňazov, často posielajú odkaz, že ak môžu zabiť člena duchovenstva, môžu zabiť kohokoľvek. Týmto spôsobom sa im darí destabilizovať komunitu a vytvárať atmosféru strachu, ktorá umožňuje drogovým kartelom a mafii robiť viac menej to, čo chcú. „Náboženská sloboda bola v Mexiku úplne podkopaná a vážne ohrozená organizovaným zločinom,“ tvrdí kňaz a novinár Sergio Omar Aguilar. Títo kňazi sú často jediní, ktorí majú odvahu hovoriť za obete a vystupovať proti korupcii a zločinu. Vedia, že im hrozí nebezpečenstvo, ale vnímajú to ako súčasť svojej evanjelizácie.

V máji 2017 krajinou otriasol prípad otca Miguela Angela Machorra. Počas slávenia sväte omše v metropolitnej katedrále Nanebovzatia Panny Márie ho napadol 28-ročný muž, ktorý sa ho pokúsil zasiahnuť do krku. Ako informovalo Katolícke multimediálne centrum, práve rok 2017 bol najkritickejší. „Štyri vraždy, dva zmarené únosy, dva útoky: jeden v metropolitnej katedrále, druhý v kanceláriách mexickej konferencie biskupov, stovky vydierania kňazov a biskupov,“ uvádza Catholic News Agency.

Modlitba:

Pane, ty si sám zostúpil z nebies, aby si sa stal človekom a zároveň tým najvyšším kňazom. Stal si sa tým, ktorý prináša obetu za naše hriechy, ale zároveň je sám obetným baránkom i oltárom. Úpenlivo ťa dnes prosíme, ochraňuj všetkých mužov, ktorí sa rozhodli prijať sviatosť kňazstva. Pomáhaj im, aby zostali verní svojmu povolaniu a oslávili ťa vo svojom tele.

Mexiko sa stalo jednou z najnebezpečnejších krajín pre katolíckych kňazov, ktorí čelia častej agresii a čoraz väčšiemu počtu únosov a vrážd zo strany organizovaného zločinu. Počas roka 2018 sme v ACN kňazom v Mexiku pomohli mnohými štipendiami. Kňazov vo svete môžete podporiť aj Vy.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.