Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

26. február otec Simeón Yampa, Bukina Faso

K útoku došlo medzi deviatou a desiatou hodinou ráno. Otec Simeón Yampa slávil nedeľnú svätú omšu 12. mája 2019 vo svojej farnosti v dedine Dablo, ktorá sa nachádza 90 km od Kaya v centrálnej oblasti Burkiny Faso, keď do kostola vtrhla skupina ozbrojených teroristov.

Otec Yampa bol spolu so svojimi piatimi farníkmi na mieste zavraždený. Predtým, než teroristi odišli, vyplienili a zapálili kostol, niekoľko malých obchodov a taktiež aj zdravotné stredisko.

Burkina Faso je častým terčom teroristických útokov proti kresťanským komunitám. V polovici februára 2019 tam bol zavraždený španielsky kňaz. V marci zmizol otec Joel Yougbaré. Koncom apríla prišiel o život protestantský pastier spolu s piatimi veriacimi. Táto krajina neustále prináša svoje obete.

Otec Simeon sa narodil 19. februára 1985 a za kňaza bol vysvätený 7. júla 2014 v diecéze Kaya v štáte Burkina Faso (Západná Afrika). Zodpovedal za medzináboženský dialóg v krajine, v ktorej má existovať náboženská pluralita.

Až 60% populácie tvoria moslimovia, 10% katolíci, 10% protestanti a približne 20% vyznáva tradičné africké náboženstvá. Iné zdroje udávajú 24% katolíkov, 6% protestantov a 10% nasleduje tradičné africké náboženstvá.

ACN sa snaží podporovať mierové spolužitie, a preto podporuje rôzne formačné kurzy. Zároveň povzbudzuje evanjelizáciu, ktorá ponúka spôsob zbližovania ľudí a pomáha predchádzať terorizmu a bojovať proti nemu.

Modlitba:

Pane, v tomto pôstnom období ťa chceme prosiť o odvahu darovať seba samých. Novodobí mučeníci ako otec Simeón ti do rúk vložili celý svoj život. Odumreli ako pšeničné zrnko, aby Cirkvi priniesli mnohonásobnú úrodu. Pomáhaj nám čerpať z ich príkladu a prinášať ti také obety, ktoré Ty sám premeníš na zdroj nového Života. 

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.