Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

29. február biskup Luigi Padovese, Turecko

„Bol nový vietor. Priniesol množstvo nových nápadov. Bol dynamický a začal množstvo dôležitých iniciatív. Ostatní biskupi ho považovali za prirodzeného vodcu, a preto ho urobili predsedom biskupskej konferencie.“

Takýmito slovami opísal Luigiho Padoveseho, jezuitský islamológ, otec Thomas Michel, ktorý učí v Ankare.

Taliansky biskup Luigi Padovese, apoštolský vikár Anatólskej diecézy prišiel o život vo veku 63 rokov. Podľa výpovedí mal veľmi blízky vzťah ku svojmu šoférovi a ochrankárovi zároveň, ktorý mu bol ako vlastný syn. Práve ten mu 3. júna 2010 siahol na život v jeho rezidencii v Iskenderune, v blízkosti starovekej biblickej Antiochie.

Turecká vláda sa snažila telefonicky varovať biskupa pred týmto človekom, ktorý sa pred štyrmi rokmi priklonil k fundamentalistom. Iné zdroje uvádzajú, že Altun mal psychické problémy.  

Otec biskup sa preto rozhodol zrušiť svoju návštevu Cypru a nezúčastniť sa tak pápežovej návštevy, práve z obavy, že by mohol jeho osobný strážca využiť túto príležitosť na nejaký prípadný útok. Zavraždený bol nakoniec on sám. V Iskenderune slúžil od novembra 2004.

Modlitba:

Pane, prosíme ťa o odvahu nasledovať ťa aj na miesta, ktoré nepoznáme. Tak ako otec biskup Luigi Padovese, ktorý do služby veriacim v Turecku vložil celé svoje srdce, daj, aby sme aj my dokázali načúvať tvojmu volaniu a odpovedali naň tým, že vstaneme, opustíme svoje pohodlie a svoje strachy, a v dôvere vykročíme za tebou.  

Kresťanské spoločenstvo v Turecku od prenasledovania, ktoré sa začalo začiatkom 20.storočia, začalo upadať a takmer zaniklo. Napriek tomu stále existuje malý počet katolíckych veriacich, ktorí pokračujú v udržiavaní svojej viery a katolíckych kostolov, takmer z apoštolských čias. ACN v posledných rokoch pomáhala okrem poskytovania finančnej pomoci kresťanským utečencom v krajine aj kresťanským komunitám v Turecku pri obnove kláštora a dvoch kostolov. 

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.