Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

5. marec otec Bernard Digal, India

„Otcovi Bernardovi dali mučenícku korunu. Kandhamalskí kresťania majú teraz v nebi mocného príhovorcu, ktorý bude pokračovať v práci pre ľudí z nebeského domova,“ povedal biskup Raphael Cheenath pre Asia News. 

V bezvedomí a napoly nahý v lese, dobitý a zaliaty krvou. Takéto utrpenie spôsobili otcovi Bernardovi Digalovi hinduistickí radikáli 25. augusta 2008. Lekári sa ho snažili zachrániť v nemocnici svätého Tomáša v Chennai, kde po dvoch mesiacoch agónie a následkom ťažkých zranení hlavy 28. októbra odišiel k Pánovi. 

Počas celého svojho života preukázal otec Bernard odhodlanie a odvahu svedčiť o Kristovi a nakoniec pre neho zomrieť. Pôsobil v arcidiecéze Cuttack-Bhubaneshwar v Orisse, dnes známej ako Odisha. Zomrel v pravom kresťanskom duchu a hneď po útoku odpustil svojim nepriateľom a prenasledovateľom. Otec Bernard bol prvým kňazom, ktorého zavraždili počas kampane proti kresťanskému násiliu v Orisse.  

Modlitba:

Pane, poskytni svojmu ľudu bezpečné útočisko. Tak ako ťa kráľovná Ester úpenlivo prosila o ochranu svojho národa pred smrteľným nebezpečenstvom, aj my ťa dnes chceme s dôverou prosiť: vysloboď svojich veriacich z rúk nepriateľov, ich zármutok obráť na radosť a ich bôle na zdravie. Ty si naším jediným ochrancom. Tebe dôverujeme.

V roku 2008 štát Odisha (Orissa) utrpel jedno z najhorších prenasledovaní za poslednú dobu. Podpálili a zničili viac ako 4500 domov kresťanov a 250 kostolov. Predpokladá sa, že pri útokoch zavraždili viac ako sto ľudí. ACN pomohla pri výstavbe a rekonštrukcii niekoľkých kostolov a iných dôležitých budov v Odishi vrátane farského centra v Birmitrapure a misionárskeho formačného domu. V roku 2018 pomohla nadácia ACN pri výstavbe približne 71 kostolov a kaplniek v Indii.  

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.