Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

6. marec sestra Leonella Sgorbatii, Somálsko

,,Odpusť! Odpusť! Odpusť!“

To boli posledné slová blahoslavenej sestry Leonelly Sgorbati, ktorú zastrelili dvaja muži, keď sa v Mogadiši, hlavnom meste Somálska, vracala 17. septembra 2006 z nemocnice domov.

Jej spolusestry si ju pamätali ako večne usmiatu, ráznu a odvážnu, vďaka čomu dostala aj prezývku „obryňa“, či „zemetrasenie“. Misionárka Leonella bola pripravená obetovať svoj život. Ako uvádza Vatikánske rádio, raz sa zverila svojej spolusestre s touto predtuchou: „Na jednej guľke je napísané moje meno, ale len Boh vie, kedy priletí.“

Ťažko ju zranilo sedem guliek. Mohamed Mahmud, moslim a otec štyroch detí, ktorý ju cestou chvíľu sprevádzal, ju bránil vlastným telom. Postavil sa medzi ňu a guľky vrahov. V snahe zachrániť jej život, prišiel o ten svoj. 

Podľa informácií Vatikánskeho rádia sa rehoľná sestra Leonella Sgorbat, vlastným menom Rosa, narodila v roku 1940 v Gazzole, neďaleko Piacenzy. V dvadsiatich rokoch vstúpila do Kongregácie sestier Misionárok Panny Márie Tešiteľky. Po vyštudovaní zdravotnej školy v Anglicku odišla do Kene, kde pracovala hlavne ako pôrodná asistentka. V meste Mogadišo založila zdravotnú školu pre formáciu budúcich zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Pápež František v novembri 2017 schválil dekrét uznávajúci mučenícku smrť tejto misionárky. Sestra Leonella je pochovaná v keňskom Nairobi.

Somálsko je jedna z krajín, kde kresťania čelia najhoršiemu prenasledovaniu. Sú nútení žiť svoju vieru v tajnosti. V krajine je veľa islamistických teroristických skupín. Naši prenasledovaní bratia a sestry zažívajú ťažké situácie. Často najlepšou a dokonca jedinou pomocou je, že budeme na nich myslieť v modlitbách.  

Modlitba:

Pane, ty nás v tomto pôste vedieš k odvrhnutiu všetkých hriechov a k obnove srdca i ducha. Dnes – v deň, kedy si pripomíname tvoju smrť na kríži – obetujeme svoje modlitby a trápenia za všetkých prenasledovaných kresťanov vo svete. Dobrotivo vzhliadni na naše prosby a obdar ľudí trpiacich pre tvoje menou svojou láskou a milosťou.

Katechéti sú oporou v diele miestnej cirkvi v Burkine Faso. Od roku 2018 v oblasti Sahelu dochádza k systematickým útokom na kresťanov. Mnohí z týchto kresťanov sú hrdinskými svedkami viery v ich komunitách.

V roku 2018 diecéza Dori požiadala ACN o pomoc v mene deviatich párov, všetko katechétov, ktorí boli nútení utiecť zo svojho domovského mesta, pretože zostať tam by bolo príliš nebezpečné. Navyše ACN podporila aj školenie 1605 katechétov v Afrike. 

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.