Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

7. apríl
otec Hovsep Bedoyan a jeho otec,
Sýria

„Prosíme vás, modlite sa za náš ľud, pretože v súčasnosti prežívame mimoriadne ťažké časy,“ prosí arcibiskup Arménskej katolíckej Cirkvi Boutros Marayati z Allepa.

Taktiež opisuje, prečo je Deir ez-Zor takým dôležitým mestom pre kresťanov. „Prišlo tu o život mnoho našich mučeníkov, keď chceli utiecť pred tureckou genocídou. Dnes tú už nie sú žiadni arménski katolíci a Turci bezpochyby nechcú, aby sme sa vrátili,“ dodáva arcibiskup.

Arménsky katolícky kňaz Hovsep Bedoyan 12. novembra 2019 cestoval do Deir ez-Zor, aby skontroloval reštaurátorské práce na arménskom katolíckom kostole. V aute s ním cestoval jeho otec Ibrahim, aj diakon Fadi Sano, ktorý utrpel vážne zranenia.

Žiaľ, kňaz Hovsep spolu s otcom o svoj život prišiel. Počas jazdy v oblasti Busayrah z Hasakehu do najväčšieho východného sýrskeho mesta Deir ez-Zor, ktoré spája región s mestom Qamishli, obkľúčili ich auto členovia Islamského štátu a začali po nich strieľať.

Otec Bedoyan bol oblečený v kňazskej reverende a na aute mal výrazný nápis „Arménsko-katolícka cirkev“, čím bol veľmi ľahko rozpoznateľný ako kňaz. Podľa slov arcibiskupa Marayatiho práve to bol dôvod, prečo sa stal terčom útočníkov. Po pátrovi Bedoyanovi, ktorý bol ženatým kňazom arménskeho obradu, ostala žena a tri deti.

Modlitba:

Pane, ty nám ponúkaš skutočný domov. Aj vo chvíľach, keď sa cítime stratení, osamelí, alebo keď nemôžeme navštíviť tvoj chrám, ty nás pozývaš na miesto, kde budeme môcť dosiahnuť dokonalé šťastie. Ukazuješ nám, že tento svet je pre nás iba cestou, prostriedkom, no nie je cieľom, ani naším skutočným domovom. Tým je totiž Nebo – ktoré už dnes môže rásť v našom srdci.

Otca Bedoyana zavraždili, keď sa išiel pozrieť, ako vyzerá projekt rekonštrukcie kostola. Je to náročná výzva, pretože vojna v Sýrii zničila vyše 1 200 cirkevných majetkov. ACN zdieľa s otcom Bedoyanom túžbu vidieť vojnou poškodené kostoly znovu obnovené. V roku 2018 ACN okrem iného financovala rekonštrukciu arménskej katolíckej katedrály v Aleppe.

Už dlhodobo v ACN upozorňujeme na to, že kresťanov v Sýrii hrozí zánik. Od vypuknutia občianskej vojny sa ich počet v krajine znížil až o dve tretiny. Reálne hrozí, že z regiónov, kde Kristovo evanjelium poznajú už takmer 2000 rokov, zmiznú aj poslední kresťania.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.