Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

8. apríl
otec Firmin Gbagoua,
Stredoarická Republika

„Bol to mimoriadny kňaz. Jednoduchý a skromný človek, ktorý bol blízky dospelým aj najmenším, a predovšetkým to bol človek, ktorý povedal pravdu a dokázal veľmi jasne analyzovať situáciu,“ píše portál Independent Catholic News.

Na sviatok svätých Petra a Pavla 29. júna 2018 zavraždili Firmina Gbagoua, generálneho vikára diecézy Bambari. Na krátku vzdialenosť ho zastrelila skupina zabijakov, ktorí zaútočili na dom miestneho arcibiskupa v centrálnom regióne Stredoafrickej republiky, keď spolu s ďalšími kňazmi večeral.

Skupine zabijakov sa podarilo vojsť do biskupovho domu, ktorý sa nachádzal len niekoľko stoviek metrov od gabonského kontingentu MINUSCA (misia OSN v Stredoafrickej republike). Útočníci mali čas zaútočiť na strážcu, smrteľne zraniť biskupského vikára a uniknúť skôr, ako prišli mierové sily OSN.

Otec Firmin bol kľúčovou postavou vo všetkých snahách o mediáciu, ktorá bola zameraná na zachovanie mieru v meste Bambari. Každý vedel, o koho ide.

Modlitba:

Pane, v dnešný deň si pripomíname, ako ťa Judáš Iškariotský zradil a zapredal za obyčajných 30 strieborných. Prosíme ťa, odpusti nám hriechy, ktorými zrádzame sami seba, druhých, no najmä teba, ako svojho Stvoriteľa a Vykupiteľa. Premieňaj naše srdce, očisťuj jeho túžby a uč nás dobre rozlišovať dobro od zla, aby sme ti zostali verní a mohli ťa osláviť svojím životom.

ACN pomohla financovať katechetické centrum v Grimari v Bambari po útokoch vandalov. Centrum sa využíva na formáciu katechétov, ktorí v posledných piatich rokoch nemohli pracovať kvôli vojnovým konfliktom v krajine, ktorú z väčšej časti kontrolujú radikálni islamisti.

“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.