Predstavujeme Pôstny kalendár 

Počas celého trvania pôstu • Každý deň nový príbeh jedného mučeníka • Pripravte sa duchovne na Veľkú noc

ZÍSKAŤ PÔSTNY KALENDÁR
PODPORIŤ
NADÁCIU ACN

18. marec
Dexter Condez
,
Filipíny

Filipíny sú často vyhľadávané kvôli prekrásnym plážam. Najmä na ostrove Boracay sú špecifické tým, že nepália chodidlá. Nie je to klasický piesok, ale drť z koralov, ktorá vôbec neabsorbuje slnečné žiarenie, ako uvádza portál dromedar.zoznam.sk. Tento rozmáhajúci sa turizmus má však aj odvrátenú stránku. Budovaním hotelových rezortov prichádzajú pôvodní obyvatelia o svoju pôdu. 

Tento ostrov minulý rok 22. februára priniesol svoju obeť. Dexter Condez, mladý 26-ročný laik, člen Spoločnosti svätého Vincenta de Paul, bránil práva domorodých obyvateľov Ati a bojoval proti vykorisťovaniu pôdy miestnymi stavebnými spoločnosťami. Kmeň Ati patriaci do skupiny Negritos sa od bežných Filipíncov líši nižším vzrastom, tmavšou pleťou a kučeravými vlasmi. 

Keď sa v ten deň Dexter vracal domov zo stretnutia ohľadom ich pôdy, osemkrát ho postrelili. Veľmi sa snažil bojovať o záchranu identity a dôstojnosti kmeňa Ati, a taktiež bol v úzkom kontakte s miestnou Katolíckou cirkvou v diecéze Kalibo.

Modlitba:

Pane, často sa okolo nás dejú veci, ktoré sú nepríjemné, bolestivé, a ktorým nerozumieme. Búrime sa proti nim a hneváme sa na teba, že si ich dopustil a neochránil nás. Prosíme ťa, daj, aby sme sa učili naplno dôverovať tvojmu plánu. Veď nás za ruku v našom boji a ukáž nám, že ty aj tie najväčšie trápenia dokážeš obrátiť na oveľa väčšie požehnanie.

ACN už niekoľko rokov spolupracuje prostredníctvom rôznych školiacich kurzov s diecézou Isabela na projekte zameranom na posilnenie zodpovednosti mladých ľudí v spoločnosti. V tejto najkatolíckejšej krajine v Ázii projekt zahŕňa dôležité životné otázky, akými sú dialóg, spravodlivosť, mier a ochrana stvorenstva.


“Všetkých vás pozývam s nadáciou ACN vykonávať po celom svete skutky milosrdenstva.” Pápež František

© 2020 Pápežská nadácia ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi. Ako pápežská nadácia má ACN právo vystupovať v mene Cirkvi.