Otec Stan Lourduswamy, indický jezuita, ktorého tamojšie autority niekoľko mesiacov väznili, zomrel v pondelok 5. júla 2021 v katolíckej nemocnici v Bombaji vo veku 84 rokov. Ľudia z celého sveta ho poznali pod menom Stan Swamy. Už dlhšie trpel na Parkinsonovu chorobu a iné s vekom súvisiace ochorenia. Po prijatí do nemocnice mu diagnostikovali aj COVID-19.

„V otcovi Stanovi sme stratili nebojácneho obhajcu chudobných a inšpiratívneho katolíckeho kňaza. Mučeníctvo, ktoré musel znášať v posledných mesiacoch života, je nepredstaviteľné,“ uviedol Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Ani medzinárodné protesty nedosiahli, aby sa zmiernili strašné podmienky, ktoré musel otec Stan vo väzení znášať. ACN bola jedným z iniciátorov medzinárodnej výzvy za jeho prepustenie. Podľa očitých svedkov vo väzení celé mesiace pred smrťou nedokázal v dôsledku Parkinsonovej choroby prijímať takmer žiadnu potravu. Keď sa v máji 2021 jeho stav ešte viac zhoršil, Najvyšší súd v Bombaji vydal povolenie na jeho prevoz do nemocnice. Pojednávanie o kaucii bolo vytýčené na 6. júla 2021 – tohto dňa sa však už otec Stan nedožil.

Pred časom vyvolali udalosti okolo jezuitského kňaza medzinárodné obavy. Bol zatknutý v októbri 2020 a indické autority ho obvinili z údajných kontaktov s maoistami a militantnými skupinami. Otec Stan to, samozrejme, poprel. Desaťročia pôsobil v štáte Džhárkhand na východe Indie a stal sa z neho „obhajca nedotknuteľných“ a usiloval sa o zmierenie medzi miestnymi chudobnými kmeňmi.

Podobný osud ako otec Stan majú v Indii mnohí kňazi, zasvätené osoby či katechéti. „Od našich projektových partnerov vieme, že bývajú falošne obvinení, aby ich zastrašili, a tak narušili ich prácu pre etnické menšiny, ako aj obranu kasty takzvaných nedotknuteľných,“ dopĺňa Miroslav Dzurech, riaditeľ slovenského úradu nadácie ACN.

Podľa výkonného prezidenta ACN v Indii už dlhší čas s obavami sleduje narastajúci hinduistický nacionalizmus. Tento trend zachytila aj vo výročnej Správe o stave náboženskej slobody vo svete, ktorú vypracovala. „Hinduistické nacionalistické hnutie sa snaží vytlačiť ostatné náboženstvá, napríklad kresťanstvo, z Indie a potlačiť hlasy kresťanov v tejto krajine.

Preto by utrpenie a smrť otca Stana Swamyho mali byť pre celé medzinárodné spoločenstvo poplašným signálom. Je nevyhnutné, aby bola v Indii zachovaná náboženská sloboda a aby práca pre najchudobnejších z chudobných pokračovala,“ apeluje Dr. Thomas Heine-Geldern.

 

Nadácia ACN v posledných mesiacoch pomáha Cirkvi v Indii zmierňovať následky pandémie, ktorá ochromila krajinu. Zvážte dnes dar podľa vašich možností a pomôžte nám plniť našu misiu slúžiť trpiacim a núdznym. Ďakujeme.