Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/3/0/3087a964-c5f9-449a-9000-1fe350be9010/acnslovensko.sk/web/syria2018/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 846

Údolie kresťanov je plné nových „nazaretských”

Príbehy

Údolie kresťanov je plné nových „nazaretských”

V spolupráci s Centrom pomoci svätého Petra v Marmarite pomáha pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need každý mesiac tisíckam vysídlených Sýrčanov.

Nasra je jednou z dvadsiatich dedín, ktoré patria do regiónu známeho ako Údolie kresťanov (z arabského Wadi Al-Nasara). „Nasra“ doslova znamená „nazaretský“ a toto slovo sa používa na označenie kresťanov naprieč celým arabským a moslimským svetom. Už niekoľko rokov v nej žije približne sto rodín, ktoré ušli pred vojnou z iných častí Sýrie. Rodina Mussovcov je jednou z týchto rodín – nových „nazaretských“, ktoré tvoria Údolie kresťanov.

Otcom tejto rodiny je Marwan Mussa. „Boli sme nútení opustiť Homs, v ktorom sme žili, pretože bombardovanie sa čoraz viac blížilo k našej štvrti. Hluk dopadajúcich bômb a ostreľovania bol neznesiteľný. Nevedeli sme, či počas útokov zo dňa na deň neumrieme, ako sa to stalo v prípade niektorých našich susedov,“ vysvetľuje, prečo sa rozhodli s celou rodinou opustiť domov. Odišli do Údolia kresťanov, vzdialené len hodinu cesty autom, kde bola situácia oveľa bezpečnejšia. Podarilo sa im nájsť si malý byt, v ktorom mohli žiť, kým neutíchnu boje.

Nahila, Gabi and Marwan Mussa

Vojna však pretrvávala, a tak rodina Mussovcov ostala žiť v Nasre. Dnes je to už viac ako päť rokov. „V minulosti som pracoval ako murár, teraz pomáham v pekárni. Aj tak nezarobím dosť, aby som sa o nás dokázal postarať,“ hovorí Marwan. Jeho rodina je jednou z viac ako 350 adresátov podpory z Centra pomoci sv. Petra z melchitskokatolíckej Farnosti sv. Petra v neďalekej dedine Marmarita. „Cirkev doslova zachránila naše životy. Keby nám nepomohla, neboli by sme tu.“

Jedného dňa pred deviatimi mesiacmi pracoval Marwan v sade pri dome, keď odrazu skolaboval, upadol do bezvedomia. Jeho syn Gabi ho odniesol do zdravotného centra v dedine a odtiaľ ho previezli do nemocnice v pobrežnom Tartuse, vzdialeného asi hodinu cesty autom. „Cítil som intenzívnu bolesť v hrudi,“ hovorí Marwan zástupcom ACN, ktorí ho prišli navštíviť. Diagnóza bola vážna: ťažký infarkt. Keďže v Tartuse mu nemohli poskytnúť potrebnú liečbu, poslali ho do nemocnice v Homse, ktorý je vzdialený ďalšie dve hodiny cesty autom tam a späť.

„Lekári vraveli, že je zázrak, že som prežil operáciu, moje tepny boli totiž na 90 % upchaté. Spriechodnili ich a teraz sa cítim veľmi dobre, ale musím byť opatrný a nepreťažovať sa.“ Marwan pokračuje v liečbe a chodí na pravidelné kontroly do nemocnice Mzeina, ktorá sa tiež nachádza v Údolí kresťanov. „Moja manželka tam podstupuje liečbu rakoviny,“ hovorí Marwan. Všetky lieky a zdravotnú starostlivosť dostáva vďaka podpore ACN prostredníctvom Centra pomoci svätého Petra v Marmarite. „Nesmierne sme vďační za túto pomoc. Vieme, že veľké množstvo ľudí z rozličných krajín podporuje toto centrum. Ďakujeme aj všetkým dobrovoľníkom v Centre pomoci svätého Petra za ich pomoc v našich najnaliehavejších potrebách,“ dodáva.

Nahila Murad, jeho manželka a matka rodiny, má prenikavý pohľad a súhlasne prikyvuje, keď manžel rozpráva. Aj jej telo odpovedá na náročný život ťažkou chorobou. „Mám rakovinu hrubého čreva. Centrum nám pomáha platiť účty za moju liečbu. Keď lekári videli môj nádor, nedávali mi veľkú nádej. Ale ja som žena pevnej viery, a tak som im povedala, nech neváhajú a operujú ma. A teraz sa cítim lepšie.“ Obaja sú plní vďačnosti za 130 dolárov, ktoré každý mesiac dostávajú od ACN, aby si mohli dovoliť lieky a návštevy lekárov.

Viera týchto skutočných „nazaretských“ je zjavná. Nahila ďalej rozpráva o najhorších chvíľach svojho života, ktoré prežívala, keď jej oznámili, že jej ďalší syn Dani je nezvestný. „Museli sme prežiť dva roky bez toho, žeby sme sa o ňom niečo dozvedeli. Mysleli sme si, že zomrel na fronte. Keď nás potom, pred mesiacom, prišiel pozrieť, bolo to ako skutočný zázrak, ktorý Boh urobil priamo tu v našom dome.“  Dani im povedal, že stále mal pri sebe malú Bibliu, z ktorej si denne čítal. „Nikdy sa nevzdialil od Božieho slova a teraz vieme aj to, že ani Boh ho nikdy neopustil,“ hovorí s radosťou Nahila.

Prostredníctvom Centra pomoci svätého Petra v Marmarite poskytuje medzinárodná pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need každý mesiac pomoc stovkám vysídlených kresťanov v celom Údolí kresťanov na západe Sýrie, blízko hraníc s Libanonom. Mesačná pomoc nadácie vo výške 50 000 amerických dolárov pomáha pokrývať náklady na chirurgické zákroky, liečivá a iné formy zdravotnej starostlivosti a pomoci vrátane prehliadok, invalidných vozíkov a dioptrických okuliarov.