Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/3/0/3087a964-c5f9-449a-9000-1fe350be9010/acnslovensko.sk/web/syria2018/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 846

Arcibiskup Antoine Chahda: Nechceme ostávať len pri našom utrpení

Novinky

Arcibiskup Antoine Chahda: Nechceme ostávať len pri našom utrpení

SLOVENSKO – Svedectvo o živote v Sýrii, rokoch vojny a nezlomnej viere sýrskych kresťanov odznieva v týchto dňoch v slovenských mestách vďaka návšteve sýrskeho katolíckeho arcibiskupa Mons. Antoine Chahdu. Prišiel k nám z Aleppa, najväčšieho predvojnového mesta Sýrie, a na Slovensku už navštívil Trnavu, Nitru, Bratislavu, Žilinu a Košice, kde sa stretol s mnohými z vás. V piatok sa prihovoril aj účastníkom prezentácie Správy o stave náboženskej slobody vo svete, ktorá sa uskutočnila v Bratislave.

Mons. Antoine Chahda počas sv. omše v Nitre.

Arcibiskup Chahda prišiel na Slovensko na pozvanie pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi ako hosť nultého ročníka Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom. Súčasťou tejto iniciatívy bolo aj gesto solidarity s trpiacimi kresťanmi – slovenské chrámy osvetlené načerveno.

Pre arcibiskupa je vzácne každé stretnutie, každá modlitba, každá svätá omša a každé slovo povzbudenia od ľudí. Svojím záujmom mu dokazujú, že na Sýriu sa nezabudlo a aj v našej malej krajine, ktorej počet obyvateľov je porovnateľný s počtom obyvateľov Aleppa pred vojnou, sa ľudia zaujímajú o dianie v Sýrii a chcú pomôcť jej ľudu. Jeho návšteva zároveň otvára kampaň POMOC PRE SÝRIU. Možnosť stretnúť sa s Mons. Antoine Chahdom budete mať ešte v Prešove a Ružomberku.

 

Slávenie záverečnej sv. omše Trnavskej novény, na ktorom sa otec arcibiskup zúčastnil hneď v prvý deň svojej návštevy.

V Trnave mal otec arcibiskup príležitosť prihovoriť sa veriacim, ktorí prišli sláviť záverečnú svätú omšu Trnavskej novény do Baziliky sv. Mikuláša a vďaka televíznemu záznamu je možné vypočuť si jeho slová kedykoľvek opäť. Počas kázne sa prihovoril aj veriacim v Nitre a i tam priniesol nádej a odhodlanie tých, ktorí síce prežili veľké utrpenie, ale stále chcú prinášať svetlo do tmy. „Pretože my hľadáme nebeský Jeruzalem, ktorý vyžaruje pokoj – ten pokoj, ktorý chce Boh darovať nám všetkým. Chceme vidieť ďalej a neostávať pri našom utrpení, vidieť svetlo a lásku aj v temných časoch. A toto môžeme zažívať, keď budeme už teraz žiť nádej a lásku. Modlitbou musíme prekonávať naše trápenia,“ povedal Mons. Antoine Chahda v Nitre počas sv. omše v homílii.

Ďakujeme každému z vás za otvorené srdce a ochotu počúvať svedectvo, ktoré nie je ľahko stráviteľné. „Ďakujem za prijatie, s ktorým som sa na Slovensku stretol, za veľkú láskavosť a záujem, ktorý Slováci preukázali vo vzťahu k Sýrčanom, trpiacim rodinám, aj za to, že Sýrčanom pomáhajú prežiť,“ povedal arcibiskup krátko predtým, ako opustil Slovensko. Ďakujeme, že neostávate nečinne stáť za bariérou ľahostajnosti, ale zaujímate sa o pravdu o živote kresťanov v Sýrii a chcete im pomôcť. Pokojná budúcnosť Sýrie je i v našich rukách.