Warning: preg_replace_callback(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 22 in /data/3/0/3087a964-c5f9-449a-9000-1fe350be9010/acnslovensko.sk/web/syria2018/wp-content/plugins/so-widgets-bundle/base/siteorigin-widget.class.php on line 846

Kurz pomáha sýrskym rodinám zotaviť sa z traumy

Príbehy

Kurz pomáha sýrskym rodinám zotaviť sa z traumy

„Besnenie vojny sa stále neskončilo. Osem rokov bojov už teraz zanecháva jazvy, ktoré nikdy nezmiznú,“ hovorí otec Halemba. V pápežskej nadácii ACN – Aid to the Church in Need je zodpovedný za projekty na Blízkom východe.

Každý ozbrojený konflikt spôsobuje vo vojnou zmietaných krajinách utrpenie, ktoré je zvlášť viditeľné na miestach, kde žije veľa detí. Sýria nie je výnimkou. Vyrovnať sa s bolestivými skúsenosťami je často nad ľudské sily, a preto sa ACN rozhodla pomáhať tým, ktorí trpia duchovne a psychicky. Kurzy s názvom „Milosrdný Samaritán“, ktoré Sýrčanom pomáhajú liečiť povojnovú traumu, sú jednou z iniciatív nadácie a prebiehajú v Karmelitánskom centre Dieťaťa Ježiša v Jounieh v Libanone. „Čas traumu nevylieči. Ľudia potrebujú pomoc, aby sa dokázali vyrovnať so svojimi emóciami, vyjadriť utrpenie a čeliť desivým spomienkam,“ hovorí otec Halemba. „Ak my nepomôžeme sýrskym rodinám a spoločenstvám zotaviť sa, tak potom kto?“ dodáva.

Rok 2017 bol podľa poslednej správy Unicefu najhorším rokom vojny pre mladých ľudí v Sýrii. Bolo ich zabitých 910. Podľa tejto správy väčšina detí zažila ostreľovanie vo svojom okolí, sú traumatizované žiaľom, extrémnymi nočnými morami a každodennými spomienkami na príšerné udalosti, strach a neistotu. Približne 50 % z nich postrelili ostreľovači a 66 % sa ocitlo v situácii, keď si mysleli, že zomrú. Takmer každé štvrté dieťa bolo v tomto konflikte zranené. Počet sirôt dramaticky narástol. V krajine sa vytvorila „stratená generácia“ – deti do 15 rokov, ktoré nikdy nechodili do školy a sú negramotné. Mnohé z nich trpia depresiami a samovražednými sklonmi. Detská úmrtnosť stúpla za ostatný rok na 50 % a počet mladistvých vojakov sa od roku 2015 strojnásobil.

Prednedávnom otec Halemba opäť osobne navštívil Sýriu. Podľa jeho slov sa situácia v krajine zhoršuje aj v dôsledku ekonomických sankcií, ktoré postihujú najmä civilné obyvateľstvo. „Ekonomické sankcie znemožňujú humanitárne aktivity a škodia tak 6,6 miliónom ľudí, ktorí žijú ako vnútorne vysídlené osoby, a 3 miliónom ľudí, ktorí žijú v nedostupných, stále okupovaných zónach.“

Situácia v Sýrii je podľa jeho slov kritická: „Utrpenie spôsobené vojnou neutícha. Práve naopak, jeho dôsledky sa rozširujú ako rakovina, čo potvrdzujú aj štatistiky. Podľa údajov OSN je 13 miliónov ľudí v Sýrii odkázaných na humanitárnu pomoc. Polovica z nich sú deti, ktoré sú v najväčšom nebezpečenstve. Neutíchajúce boje sú pre deti neustálou hrozbou fyzických aj duševných zranení. Okrem toho sú vystavené hrozbe zneužívania rôzneho druhu vrátane znásilnení, nútených sobášov a otrockej práce. Negatívny dôsledok na ich život má aj nedostatok jedla a minimálny prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu.“

V poskytovaní núdzovej pomoci zohrávajú kľúčovú rolu miestne cirkvi, ktoré môžu pomáhať len vďaka medzinárodnej podpore. „Kresťania v Sýrii majú túžbu žiť v pokoji a zmieriť sa so svojou minulosťou. Ale mnohí z nich sú duchovne a psychicky vyčerpaní a zúfalo potrebujú pomoc,“ hovorí poľský kňaz a pokračuje, „dlhodobé pôsobenie vojnového a povojnového stresu prináša vážne psychické následky. Vo všeobecnosti je pravda, že traumatizujúce skúsenosti sa do človeka vpíšu tak hlboko, že ho napokon môžu vnútorne úplne zničiť. Špeciálne to platí u detí. Trauma vyvolaná životom uprostred vojny zanecháva dramatické zmeny v správaní, ktoré vedú k problémom vo vzťahoch, k agresívnym sklonom a mentálnym poruchám. Žiaľ, výrazný nárast prípadov povojnovej traumy a posttraumatickej stresovej poruchy sa dal očakávať a je niečím, o čom som počul a čo som videl na svojich cestách po Sýrii.“

Kurz „Milosrdný Samaritán“ je zameraný na zotavovanie sa z traumy.

Väčšina Sýrčanov nemá prístup k žiadnej zdravotnej starostlivosti, pretože v krajine je nedostatok liekov a ceny za zdravotné služby sú extrémne vysoké. Alarmujúca situácia sa stala impulzom pre pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need, ktorá začala realizovať projekt s cieľom pomôcť psychicky trpiacim, zvlášť deťom.

Kurz „Milosrdný Samaritán“, zameraný na zotavovanie sa z traumy, je realizovaný v spolupráci s miestnymi cirkevnými partnermi a laikmi zo zahraničia. Nejde len o jednorazové sústredenie, ale o dlhodobý program, ktorý zahŕňa spoločné stretnutia raz do týždňa kombinované s individuálnym poradenstvom a oddychovými stretnutiami. Prvý kurz sa konal od 8. do 23. októbra 2018 v Karmelitánskom centre Dieťaťa Ježiša v Jounieh v Libanone a bol určený pre duchovných a laikov, ktorí budú ďalej viesť tento projekt v Sýrii.

Otec Halemba zdôrazňuje, že ACN bude robiť všetko v záujme toho, aby mohla podporiť projekty, ktoré ponúkajú sýrskym deťom a mladým novú nádej – doslova, mentálne aj prostredníctvom sponzorských darov. ACN bude preto podporovať letné tábory, rodinné duchovné obnovy, letné voľnočasové aktivity pre deti, regionálne dni mládeže a podobne. „Mnohí z nich majú príležitosť úplne prvýkrát v živote sa zúčastniť takýchto podujatí,“ hovorí Halemba.

Projekt kurzov posttraumatickej starostlivosti s názvom „Milosrdný Samaritán“ je jednou z aktivít medzinárodnej pápežskej nadácie ACN – Aid to the Church in Need, prostredníctvom ktorého podporuje miestne cirkvi a pomáha v Sýrii tým, ktorí trpia. ACN dúfa, že okrem poskytnutia potrebnej terapie bude jej činnosť prospešná aj pri ďalšom štúdiu dôsledkov traumatizujúcich skúseností a posttraumatickej stresovej poruchy a prinesie poznatky, ktoré pomôžu aj ďalším humanitárnym organizáciám pôsobiacim v tejto oblasti.

Podporiť našich trpiacich bratov a sestry v Sýrii môžete TU.

Skupina detí sa modlí pred začiatkom Letnej školy Arménskej katolíckej katedrály v oblasti Al-Telal v Aleppe. Projekt podporila ACN.