Poznáme kompletný program návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku.

Svätý Otec príde na Slovensko 12. septembra 15:30 z Budapešti. Priamo na letisku ho slovenská delegácia oficiálne privíta.

Z letiska sa Svätý Otec presunie do priestorov Apoštolskej nunciatúry na Nekrasovovej ulici. Práve tu prebehne o 16:30 ekumenické stretnutie zástupcov kresťanských cirkví.

Následne sa pápež František stretne s členmi „svojej“ rehole: Spoločnosti Ježišovej – jezuitov.

Týmto stretnutím sa nedeľný program Svätého Otca skončí.

Pondelok: Politici aj židovská obec

V pondelok 13. septembra o 9:30 pápeža v priestoroch Zlatej siene Grassalkovičovho paláca privíta prezidentka Zuzana Čaputová.

Potom spoločne prejdú do prezidentskej záhrady. Tam sa stretnú s predstaviteľmi občianskej spoločnosti a s členmi diplomatického zboru.

O 10:45 sa v katedrále svätého Martina Svätý Otec stretne s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi.

O 16:00 ho čaká súkromná návšteva Domu Betlehem v Petržalke, ktorý spravujú sestry Matky Terézie (Misionárky lásky).

Po tejto návšteve chudobných sa pápež stretne so zástupcami židovskej obce.

O 18:00, opäť v priestoroch Apoštolskej nunciatúry, čaká Františka stretnutie s Borisom Kollárom a o 18:15 s predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Utorok: Prešov aj Luník IX.

V utorok ráno sa delegácia presunie na východ Slovenska. V Prešove bude František predsedať gréckokatolíckej božskej liturgii sv. Jána Chryzostoma pred mestskou športovou halou.

„V päťdesiatych rokoch sme boli komunistami perzekvovaní a naša cirkev bola formálne zlikvidovaná. Tie rany sú už zacelené, ale príchod pápeža je taký balzam, aby sa tie rany celkom zacelili. To, že bude v Prešove svätá liturgia, to sme mimoriadne prekvapení a šťastní,“ povedal pre Postoj prešovský arcibiskup Ján Babjak.

Z Prešova sa pápež presunie do Košíc, kde navštívi sídlisko Luník IX. O 16:00 sa na sídlisku stretne s rómskou komunitou. Saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov Peter Bešenyei pre Postoj odhadol, že ak to pandemická situácia dovolí, na stretnutie pricestujú tisíce Rómov z celého Slovenska.

17:00 je čas, kedy sa pápež stretne s mládežou na štadióne Lokomotívy Košice.

Tým jeho návšteva východu Slovenska končí. Letecky sa presunie naspäť do Bratislavy, kde ho v stredu čaká záver a vyvrcholenie celého programu.

Streda: Vrchol programu v Šaštíne

V stredu ráno krátko po deviatej František absolvuje modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne.

Na tom istom mieste bude František celebrovať omšu pre veriacich. Ministerstvo vnútra po dohode s Konferenciou biskupov Slovenska informovalo, že na akcii sa bude môcť zúčastniť oveľa viac ľudí, ako dovoľuje momentálne platný covid automat. Očakáva sa návštevnosť možno až 100-tisíc ľudí. Všetci návštevníci však budú musieť byť plne zaočkovaní.

Hlavný kríž na pápežskú omšu v Šaštíne bude vyrobený z trámov kostola v Moravskej Novej Vsi, ktorý zničilo tornádo.

Zo Šaštína sa Svätý Otec presunie na letisko v Bratislave, odkiaľ o 13:45 odletí naspäť do Ríma.