Akcia Turecka voči Kurdom môže destabilizovať región. Zároveň kvôli konfliktu trpia aj tí, ktorých sa priamo netýka, upozorňuje sýrsky arcibiskup Behnan Hindo, ktorý pôsobí v Kurdmi ovládanom regióne v Sýrii.

Podľa biskupa sa do Európy kvôli nepokojom ľahko môžu dostať aj islamskí teroristi. Obáva sa toho najmä kvôli tomu, že na konfliktom území sa nachádzajú väznice s bojovními ISIS, ktorých teraz nemá kto strážiť.

“Z pohraničia k nám prúdi veľa ľudí,” hovorí arcibiskup Hindo. “Konflikt je veľmi vážny a obávam sa, že z mnohých ľudí sa stanú utečenci. Od začiatku vojny v Sýrii utieklo z krajiny už 25% katolíckych a 50% ortodoxných kresťanov z Hassaké a Qamishli. Dnes sa obávam podobného, ak nie väčšieho exodu.”

“Ak bude konflikt pokračovať, zmarí všetky snahy o návrat utečencov do ich domovov. Namiesto toho bude začiatkom novej utečeneckej vlny, ktorý nikto nebude schopný kontrolovať,” varuje taktiež arcibiskup z irackého Erbilu Bashar Warda. Práve do jeho diecézy utekajú mnohí Sýrčania.

V Sýrii navyše pokračujú nepokoje aj vo zvyšku krajiny. Po ôsmich rokoch krvavého konfliktu žiaľ musíme konštatovať, že kresťanstvu v krajine hrozí zánik. Pred vojnou bolo v Sýrii vyše 1,5 milióna kresťanov. Dnes sa ich počet oficiálne udáva na 500-tisíc. Reálne čísla však budú oveľa nižšie.

“Kresťania zohrávajú dôležitú úlohu ako mediátori medzi šiítskymi a sunnitskými moslimami, ktorým pomáhajú riešiť vzájomné spory. Kresťania garantujú pluralitnú spoločnosť a toleranciu voči menšinám, čo je kľúčové pre stabilitu v regióne. Ich prítomnosť je dôležitá, pretože kresťanstvo je náboženstvom zmierenia a odpustenia a práve to dnes Blízky východ potrebuje,” zdôrazňuje riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Modlite sa s nami za pokoj a mier v Sýrii. Ďakujeme.

V Sýrii prostredníctvom vašich darov pomáha ACN už niekoľko rokov. V rozvrátenej krajine nemajú kresťania inú nadej, než pomoc zvonku. Od nás.

Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná.

Takmer v 50 krajinách sveta sú dnes ľudia prenasledovaní alebo diskriminovaní len preto, že sú kresťania. Pakistan nie je jediný. Spolu podporujeme vyše 5 400 projektov po celom svete.

Nemohli by sme to však urobiť bez vašej štedrej pomoci. Tieto projekty môžete podporiť nasledujúcim spôsobom:

  • Online cez portál Darujme (preferujeme túto možnosť)
  • Platobným prevodom na účet SK0909000000005121339396 (do poznámky, prosím, uveďte vaše kontaktné údaje: meno a adresa)
  • Alebo si od nás mailom na info@acn-slovensko.org vyžiadajte platobné šeky, radi vám ich zašleme

 

300 miliónov kresťanov trpí pre svoju vieru. Pridajte sa k nám a získajte informácie o tom, ako môžete pomôcť.