IRAK – V irackom autonómnom regióne Kurdistan sa v nedeľu 30. septembra 2018 zatvorili dvere volebných miestností a na výsledky parlamentných volieb, prvých od porážky Islamského štátu, s nádejou čaká aj kresťanská menšina v Iraku. „Veríme, že tieto voľby prinesú pozitívnu politickú zmenu a presvedčia kresťanov, aby v Iraku ostali,“ povedal pre pápežskú nadáciu ACN – Aid to the Church in Need chaldejský patriarcha Babylonie, kardinál Louis Raphaël I. Sako.

V Erbile, hlavnom meste Kurdistanu, sa celý september niesol v predvolebnej atmosfére.

V lete 2014 opustilo v masovom exode 150 000 kresťanov región Ninivskej planiny. Pred postupujúcim Islamským štátom našli dočasnú ochranu v utečeneckých táboroch v Kurdistane. K dnešnému dňu sa vrátilo do svojich miest a obcí približne 9 000 z 20 000 týchto rodín, a to predovšetkým vďaka pomoci pápežskej nadácie ACN, ktorá od roku 2011 doteraz poskytla Iraku pomoc vo výške takmer 40 miliónov eur. Prostredníctvom kampane Z RUÍN K DOMOVU slovenskej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi prispeli na úplnú obnovu devätnástich domov irackých kresťanov aj Slováci.

Patriarcha Sako vkladá do volieb nádeje spojené s prežitím starobylých 2 000-ročných kresťanských komunít, ktorým hrozí zánik: „Veríme, že pozitívny výsledok volieb v Kurdistane môže mnohých kresťanov presvedčiť, aby ostali v Iraku. Uvedomujem si, že je to obrovská výzva, pretože mnohí už krajinu opustili a dnes žijú na Západe. Ich deti chodia do škôl a úspešne sa začleňujú do tamojšej spoločnosti. Hoci by sa rodičia radi vrátili do Iraku, pravdepodobne tak neurobia kvôli budúcnosti svojich detí. Budeme preto veľmi šťastní, ak sa nám podarí presvedčiť kresťanov, ktorí stále žijú v Iraku ako vnútorne vysídlené osoby, aby neodchádzali. Práve kvôli nim potrebujeme čím skôr obnoviť zničené domy, školy, kostoly a infraštruktúru.“ Patriarcha Sako dodáva: „Potrebujeme pracovné príležitosti pre mladých. Potrebujeme tiež, aby vláda rozvíjala a vylepšovala svoje služby a infraštruktúru. A v neposlednom rade chceme, aby sa zastavila činnosť milícií a korupcia. Chceme spoločne budovať demokratický Irak a posilňovať mierové spolužitie. Máme nádej, pretože v Iraku sa dejú veľké zmeny.“

Chaldejský patriarcha Babylonie kardinál I. Sako.

Oficiálne výsledky stále nie sú známe a do úvahy treba brať aj fakt, že nie všetky strany ich napokon uznajú. V každom prípade je podľa patriarchu Saka spolupráca medzi centrálnou irackou vládou a predstaviteľmi Kurdistanu kľúčovou: „Ak bude spolupráca plodná, prosperovať bude celá krajina. Ak nie, nastanú komplikácie, ľudia stratia nádej a dôveru. A toto sa nesmie stať!“