Najmenej 170 kresťanov zabili od 23. do 26. decembra v štáte Plateau v strednej Nigérii militanti z kmeňa Fulbov pri koordinovanom a zámernom útoku na kresťanské komunity v 26 dedinách v čase vrcholiacich vianočných sviatkov. Mnohí ďalší boli vážne zranení a bojujú o život.

Riaditeľ pre komunikáciu diecézy Pankshin, otec Andrew Dewan, pre nadáciu ACN potvrdil, že útoky boli namierené “špeciálne proti kresťanom. Žijem v tej istej komunite a môžem potvrdiť, že v oblastiach, kde k nim došlo, sú obete až na niekoľko výnimiek stopercentne kresťanské”.

Vypálené domy, kliniky a kostoly

Útoky sa začali vo vidieckej komunite Mushu v noci z 23. na 24. decembra.

Približne 18 ľudí bolo zabitých a niekoľko zranených. Kým sa ľudia vyrovnali s udalosťami v Mushu, bola napadnutá dedina Tudun Mazat. Útočníci vtrhli do obce večer, keď väčšina ľudí večerala a tí, ktorí už dojedli, boli na návšteve u priateľov. Skôr ako ľudia stihli vyhlásiť poplach, banditi už boli pri nich. Ľudí okamžite postrieľali a zabili, domy a zozbieranú kukuricu podpálili a vypálili aj kostoly a kliniky.

“V to ráno som išiel práve do tejto komunity na vianočnú omšu pre katolícku komunitu. Z Tudun Mazat sa na Maiyangu pustili fulbskí teroristi a zabili 13 ľudí. V tú noc bolo napadnutých asi 20 ďalších komunít,” hovorí páter Andrew. “V komunitách, kde kresťania žijú vedľa Fulbov, neboli postihnutí žiadni Fubovia, neboli vypálené žiadne fulbské domy a preživší svedkovia nepochybujú o tom, že útočníkmi boli práve fulbskí pastieri,” povedal páter Andrew.

Fulbovia, moslimskí pastieri, pochádzajú z oblasti Sahelu, ktorá bola kedysi obývateľná a nachádzali sa tam pastviny pre pastierov dobytka, ale v súčasnosti je púšťou, čo spôsobilo, že sa presťahovali na juh na zelenšie pastviny. Práve v tejto časti tzv. centrálneho pásu Nigérie Fulbovia útočia na kresťanov s cieľom získať pôdu, eliminovať ich a vyhnať z územia.

 

Vypálená kaplnka v jednej z dedín v diecéze Pankshin.

Terčom boli len kresťania

Podľa otca Andrewa tento posledný útok ukazuje aj na náboženskú motiváciu útočníkov. “Skutočnosť, že sa to stalo počas Vianoc, a úmyselný útok na kresťanov v zmiešanej komunite, kde sa neútočí na moslimov, nesie jednoznačne všetky znaky náboženského konfliktu. Cieľom bolo spôsobiť kresťanom čo najväčšiu bolesť a stratu.”

Otec Andrew odsúdil pasivitu bezpečnostných zložiek pri zabránení tragédii, keď sa už niekoľko dní šírili chýry, že Fulbovia plánujú v týchto dedinách zaútočiť. “To malo uviesť bezpečnostné zložky do stavu pohotovosti, ale ako zvyčajne boli zaskočené. Dostávame sa do bodu, keď ak sa neurobí niečo rázne na riešenie tejto situácie, nutkanie ľudí vziať zákon do vlastných rúk spôsobí veľké problémy,” varoval.

Výkonná prezidentka ACN International Regina Lynchová vyjadrila hlboký smútok nad Ďalšou vlnou násilia voči kresťanom v Nigérii: “Tento rok sa začal brutálnou vraždou otca Isaaca Achiho 15. januára a teraz sa končí nezmyselným zabitím viac ako 160 kresťanov. Mnohí ďalší prišli o život v dôsledku násilia počas celého roka. Vyzývame vládu, aby sa konečne zaoberala týmto problémom a zabezpečila bezpečnosť pre svojich občanov, a naliehavo žiadame našich priateľov a dobrodincov, aby sa naďalej modlili za Nigériu, rovnako ako my sa zaväzujeme, že budeme naďalej pomáhať všetkými možnými spôsobmi.”

ACN naďalej podporuje prenasledovaných kresťanov v Nigérii, kde okrem hrozných konfliktov spôsobených Fulbovia kresťania trpia aj útokmi teroristov z Boko Haram a Islamského štátu v západnej Afrike na severe krajiny.

 

Raquel Martin/Lucia Froncová
Ilustračná fotografia: Pochovávanie obetí po masakri v štáte Plateau. ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, december 2023.