Aktuálna pomoc je len kvapkou v mori toho, čo budú trpiaci v Libanone potrebovať, pokračujeme ďalej.

Slováci sa zomkli a spoločne pomáhajú každý v rámci svojich možností tragicky zasiahnutému Libanonu.

Vo štvrtok sme informovali o spustení okamžitej zbierky na pomoc 5 000 bejrútskym rodinám potravinovými balíčkami. Zbierka beží do pondelka 10. augusta, vaša pomoc je však stále potrebná a aktuálna.

Za niečo viac ako 48 hodín dobrodinci nadácie ACN podporili 572 libanonských rodín sumou takmer 30 000 €.

Dostali sme viacero otázok, ktoré sa pýtajú na dlhodobejšiu podporu nielen kresťanov v Libanone. Pýtajú sa, či stačí jednorázová pomoc.

Odpoveď je jasná: nie.

Príprava obedov pre chudobných
Projekt Stôl svätého Jána Almužníka – príprava obedov pre chudobných

Ľudia boli v Libanone ohrození hladom aj pred výbuchom

Len za posledných 18 mesiacov sme do krajiny poslali finančné prostriedky vo výške vyše 4 miliónov. Väčšina prostriedkov ide práve na projekty zabezpečovania potravín a teplej stravy.

Príjemcami tejto pomoci sú jednak utečenci zo Sýrie, ktorých je v krajine vyše 1,5 milióna, ale aj domáci. Až polovica obyvateľov Libanonu totiž žije pod hranicou chudoby. Teplé jedlo a pravidelná strava je pre mnohých z nich nenaplnený sen.

Jedným z takýchto projektov financovaných prostriedkami od ACN je Stôl svätého Jána Almužníka. Do projektu sú zapojené miestne gastronomické prevádzky, ktoré poskytujú obedy pre bezdomovcov, jednotlivcov a aj rodiny v núdzi.

Projekt je pomenovaný podľa svätca, ktorému je zasvätený aj tamojší chrám. Arcibiskup tamojšej diecézy Issam John Darwiš plánuje navštíviť Slovensko v novembri 2020, aby si uctil relikvie svätého Jána Almužníka, ktoré sú uložené v bratislavskej Katedrále svätého Martina.

Počas pandémie sa pomoc musela transformovať podľa pokynov zdravotných úradov a tak sa obedy začali rozvážať. Každý deň má takto prístup k strave asi 400 ľudí v núdzi.

Cirkvi v krajinách tretieho sveta plnia mnoho úloh, v ktorých nahrádzajú nefunkčný a skorumpovaný štát.

Pravidelná a systematická pomoc v Libanone je jednou z našich priorít. Dnes však Libanončania potrebujú aj urgentnú extra pomoc, ktorú zabezpečíme len s vašou pomocou.
Pri výbuchu bolo zničených 10 kostolov a celá kresťanská štvrť

Keď bejrútski záchranári a zdravotníci ošetria zranených a miestni kňazi pochovajú mŕtvych, bude musieť nastať diskusia o praktickej obnove Bejrútu. Momentálne je len v hlavnom meste bez strechy nad hlavou okolo 300 tisíc ľudí.

Málokto však vie, že najviac zničenou oblasťou je do veľkej miery práve kresťanská štvrť Bejrútu.

Následkami utorkového výbuchu sú aj zničené kostoly – aktuálne je ich úplne zničených až 10 a ďalšie si budú vyžadovať opravy.

S kostolom nehrozí len zánik liturgie, ale aj komunitného života. Ich obnova bude preto určite záujmom nadácie ACN, i keď v tejto chvíli konkrétne žiadosti o takúto pomoc nedostávame.

Navyše, Cirkvi v krajinách tretieho sveta plnia mnoho úloh, v ktorých nahrádzajú nefunkčný a skorumpovaný štát – najmä v sociálnej a zdravotníckej oblasti. Medzi zničenými objektmi sú žiaľ aj tri nemocnice, vrátane Nemocnice svätého Juraja a Nemocnice sestier Svätého Ruženca, v ktorých prišlo o život 13 pacientov a 5 zdravotných sestier.

Potravinová pomoc je to základné a najrýchlejšie, čo v tejto chvíli môžeme urobiť. ACN má s touto formou pomoci v Libanone skúsenosti a overené kontakty. Preto sa vedenie nadácie rozhodlo pre tento krok.

O pomoci v Libanone a o návšteve arcibiskupa Darwiša na Slovensku budeme informovať našich dobrodincov aj verejnosť.

Pomôžte rodinám v Libanone