Sedembolestná Panna Mária

Modlime sa spoločne k patrónke Slovenska

Pripravte sa duchovne na sviatok Sedembolestnej

Stiahnite si modlitby a rozjímania k 7 bolestiam Panny Márie.

Sedem bolestí Panny Márie

Číslo sedem v biblickom slova zmysle znamená plnosť, preto treba sedem bolestí vnímať najmä symbolicky. Tradícia nám však hovorí o konkrétnych siedmich bolestiach, ktoré Panna Mária podstúpila počas svojho pozemského života:

 

  1. Proroctvo Simeona v chráme („tvoju dušu prenikne meč“)

  2. Útek do Egypta pred kráľom Herodesom, ktorý chcel zabiť malého Ježiša

  3. Strata dvanásťročného Ježiša v chráme

  4. Stretnutie s Ježišom na krížovej ceste

  5. Ukrižovanie a smrť Ježiša

  6. Snímanie z kríža

  7. Ježišov pohreb

Spojme sa s Máriou v hĺbke jej obety

Spoločne môžeme rozjímať a modliť sa k našej patrónke. Prihláste sa a stiahnite si na e-mail modlitby a zamyslenia.

Uctievanie Sedembolestnej Panny Márie

Už svätej Brigite Švédskej (1303 – 1373) bolo zjavené, že úcta k Sedembolestnej Panne Márii prinesie veľké milosti. Pobožnosť spočíva v modlitbe siedmich Zdravasov a rozjímaní o Sedembolestnej Panne Márii.

Mária jedinečným spôsobom dobrovoľne trpela po boku svojho Božského Syna, keď obetoval svoj život za záchranu sveta, a pociťovala horkosť jeho umučenia tak, ako to dokáže len matka. Túto skutočnosť si pripomíname v septembri, v Mesiaci Sedembolestnej Panny Márie – obzvlášť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý je 15. septembra.

Prvá zmienka o sviatku pochádza z roku 1412. Pre celú Cirkev ho v roku 1727 ustanovil pápež Benedikt XIII., ktorý zároveň povolil, aby sa Sedembolestná Panna Mária uctievala aj ako Patrónka Slovenska. V roku 1964 pápež Pavol VI. apoštolským listom Quam pulchram potvrdil starobylosť kultu Panny Márie Sedembolestnej ako hlavnej patrónky Slovenska.