Konžská biskupská konferencia požaduje novú stratégiu potlačenia islamistických milícií „Allied Democratic Forces“ (ADF).
Katolícki biskupi Konžskej demokratickej republiky sa ešte nikdy predtým tak dôrazne vyjadrili k bezpečnostnej situácii na východe krajiny, ktorú zhoršujú islamistické milície ADF. „Neistota na východe je skutočnou tragédiou zasahujúcou celú krajinu. Nemôžeme čakať rozvoj štátu, ak budú časť krajiny kontrolovať predátori,“ konštatujú v komuniké, zverejnenom 8. apríla 2021, ktoré má k dispozícii aj pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.
Biskupi žiadajú novú orientáciu politickej, vojenskej a humanitárnej stratégie krajiny – jej cieľom má byť potlačenie krízy na východe. Komuniké sumarizuje závery, ku ktorým dospela spoločná delegácia Konžskej biskupskej konferencie a Asociácie biskupských konferencií strednej Afriky (ACEAC), keď v januári 2021 navštívila provincie Severné Kivu a Ituri.
Zomreli už tisíce ľudí
Podľa komuniké partneri v diskusii s biskupmi poukázali na náboženskú povahu konfliktu v regióne Beni-Butembo v provincii Severné Kivu. V islamizácii regiónu vidia zámer, ktorý má ovplyvniť všeobecnú politiku krajiny v dlhodobom horizonte. Väzni, ktorým sa podarilo uniknúť islamistickým milíciám ADF, biskupom potvrdili, že boli nútení konvertovať na islam.
Biskupi upozorňujú aj na nesúrodé záujmy útočníkov. Využili „slabé miesta riadnych ozbrojených síl, aby dosiahli svoje politické či náboženské ciele: získanie pôdy, nelegálne využívanie prírodných zdrojov, neoprávnené obohacovanie sa, ako aj islamizáciu regiónu na úkor náboženskej slobody“.
Obete sa v oblasti počítajú na tisíce. V Beni-Butembo v provincii Severné Kivu zaznamenali od roku 2013 vyše 6 000 mŕtvych. V oblasti mesta Bunia v provincii Ituri počet obetí iba roku 2020 dosiahol viac než 2 000. Prinajmenšom 3 mil. ľudí boli doteraz vyhnané zo svojich domovov a asi 7 500 osôb bolo unesených.
Za najväčší problém pokladajú nečinnosť štátu
„Obyvatelia sa cítia opustení. Zazneli mnohé sľuby centrálnej vlády o rýchlom obnovení mieru, ale zostávajú nenaplnené,“ uvádza sa v komuniké. Rovnako mierovú misiu OSN MONUSCO obyvatelia krajiny vinia z pasivity, ba dokonca zo spoluúčasti na udalostiach – vysvetľujú biskupi. Jej prítomnosť vzbudzuje čoraz viac nedôvery a vyvoláva skepsu, pretože sa jej nepodarilo zabrániť ani tým masakrám, ku ktorým došlo neďaleko jej pozícií.
Už v januári 2021 po krvavých masakrách, ktorých obeťami bolo civilné obyvateľstvo, vyzval katolícky biskup Melchisédech Sikuli Paluku z Beni-Butembo svetové spoločenstvo, aby zareagovalo na „výkrik utrpenia“ z jeho krajiny. V posolstve na videu, doručeného i do centrály pápežskej nadácie ACN, povedal: „Dúfam, že sa tunajší chudobní dočkajú pomoci. Už roky prežívame krížovú cestu a cítime sa veľmi opustení.“
Územie na východe Konžskej demokratickej republiky je bohaté na prírodné zdroje, a preto je už celé roky takto ťažko skúšané. K islamistickým milíciám ADF, pochádzajúcim pôvodne z Ugandy, sa postupne pridružujú iné ozbrojené skupiny. Konžskej armáde ani mierovej misii OSN MONUSCO sa dlhodobo nedarí zabezpečiť v tomto regióne pokoj a mier.
V roku 2020 nadácia ACN pomohla diecéze v Kinšase nakúpiť 60 motocyklov pre pastoračných pracovníkov, ktorí sa venujú komunitám na vidieku. Ak chcete pomôcť pri realizácii podobných projektov, navštívte náš darcovský portál.