Asia Bibi, odsúdená v roku 2010 za rúhanie, nakoniec oslobodená aj za pomoci Slovákov, najmä Jána Figeľa, je už v bezpečí a so svojou rodinou. No v Pakistane situácia kresťanov nie je ani zďaleka ideálna.

Portrét Mehak Pervaz, jednej z obetí obchodovania s ľuďmi v Pakistane. Copyright ACN.

ACN zhromaždila informácie o rozličných útokoch na kresťanov. Výsledok? Diskriminácia kresťanov je v krajine na hranici systematického utláčania.

Biskup Samson Shukardin spravuje diecézu v Hyderabade, ktorá je jednou zo siedmich pakistanských diecéz. Jedomovom pre 60-tisíc kresťanov, polovica z nich žije ešte v pôvodnom, kmeňovom usporiadaní. Diecéza spravuje 56 škôl, kde sa vzdeláva viac ako 13-tisíc študentov. „Kresťania a iné menšiny v Pakistane sú konfrontované s mnohými provokáciami zo strany fundamentalistických náboženských skupín,“ hovorí Shukardin.

„Takýchto prípadov je tu množstvo, ale nevzbudzujú rovnaký záujem spoločnosti. Stále je to veľký problém v krajine. Za posledných 20 rokov tu došlo k viac ako 1 500 prípadom, keď jednotlivci boli obvinení moslimskými menšinovými skupinami z rúhania,“ hovorí Shukardin. Napriek tomu tvrdí, že kresťania sú miestnej vláde veľmi zaviazaní.

Podľa Shukardina je problematický najmä radikálny islam a jeho menšinoví predstavitelia. Tí sú, paradoxne, v konflikte aj s väčšinovou moslimskou populáciou. Moslimovia sú podľa neho zväčša veľmi dobrí ľudia. Tou nepríjemnou vecou je zákon o rúhaní sa a potom sú to ešte únosy a vynútené manželstvá.

Moslimovia totiž veria, že ak niekoho obrátia na islam, získajú večný život. Ak sa im to nepodarí, radikáli sa uchýlia k únosu. Tie sú spolu s vynútenými manźelstvami bežnou záležitosťou najmä na vidieku, kde ľudia majú len malé alebo žiadne vzdelanie.

Pred časom nás zarmútila správa arcibiskupa Sebastiana Shawa z diecézy Lahore. Prostredníctvom kancelárie ACN informoval, že v jeho kraji nebezpečne vzrástol počet násilných konverzií na islam. Ale čo je ešte horšie, radikálni islamisti sa v tomto prípade zameriavajú na mladé dievčatá, ktoré často majú len štrnásť rokov. Unesú ich a pod zámienkou, že neprestúpili na moslimskú vieru, im ubližujú. Ide predovšetkým o kresťanské a hinduistické dievčatá.

„Únos je zločin a my k nemu musíme pristupovať ako k zločinu,“ upozorňuje arcibiskup Shaw. Po zlej skúsenosti s políciou išiel arcibiskup priamo za vládnymi predstaviteľmi, aby tento problém riešili. „Vláda sa našej žiadosti chopila a spolu s moslimskou radou usporiadala stretnutie so mnou a s lídrami moslimských a hinduistických komunít.“ Dobrou správou je, že tieto zločiny odsudzujú aj samotní moslimovia – radikálni fanatici totiž nekonajú v súlade s ich vierou.

Podobné zločiny sú v mnohých častiach sveta na dennom poriadku. Až 300 miliónov kresťanov žije na území, kde sú pre svoju vieru znevýhodňovaní. Mnohým hrozí prepustenie z práce či nedostupné vzdelanie pre ich deti. Viacerým však hrozí aj ublíženie na zdraví či priamo smrť. Taká je realita sveta, v ktorom žijeme.

Pouličný život v Youhanabad, Lahore, Pakistan. Copyright ACN/ M.Wolnik

Napriek tomu netreba strácať nádej. Nestráca ju ani arcibiskup Shaw: „Veríme, že situácia sa obráti k lepšiemu. Vyše 60 percent kresťanov tvoria u nás mladí ľudia. Pomáhame im dosiahnuť kvalitné vzdelanie a stať sa profesionálmi.“

Vzdelanie je kľúčové aj podľa biskupa Shukardina. No aj tu má Pakistan stále veľké rezervy. Napríklad v štátnych školách sa používajú učebnice, ktoré kresťanov vykresľujú veľmi negatívne. „Menšiny sú považované za nevercov, a preto sú vykreslené v učebniciach negatívnym spôsobom, čo len napomáha vznik predsudkov voči menšinám,“ upozorňuje Shukardin.

Mnohé menšiny dávajú svojim deťom moslimské mená, aby neboli hneď vnímané ako kresťania a nestali sa prípadným terčom diskriminácie na základných a stredných školách alebo na univerzitnej pôde. Neraz menšinoví študenti naozaj čelia ponižovaniu na verejných školách.

Situáciu v Pakistane sledujú aj medzinárodné a národné organizácie. Napríklad v správe Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu v USA sa hovorí: V roku 2018 sa podmienky na slobodu vierovyznania v Pakistane zhoršili napriek tomu, že pakistanská vláda podnikla viaceré pozitívne kroky v boji s nábožensky motivovaným násilím.

V stave, keď sa na oficiálne zložky môžu kresťania spoľahnúť len čiastočne, je o to dôležitejšia pomoc organizácií ako ACN. V Pakistane sme od roku 2018 podporili vyše 90 projektov v celkovej hodnote 1 113 586 eur.

Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná.

Takmer v 50 krajinách sveta sú dnes ľudia prenasledovaní alebo diskriminovaní len preto, že sú kresťania. Pakistan nie je jediný. Spolu podporujeme vyše 5 000 projektov po celom svete.

Nemohli by sme to však urobiť bez vašej štedrej pomoci. Tieto projekty môžete podporiť nasledujúcim spôsobom:

  • Online cez portál Darujme (preferujeme túto možnosť)
  • Platobným prevodom na účet SK0909000000005121339396 (do poznámky, prosím, uveďte vaše kontaktné údaje: meno a adresa)
  • Alebo si od nás mailom na info@acn-slovensko.org vyžiadajte platobné šeky, radi vám ich zašleme

 

300 miliónov kresťanov trpí pre svoju vieru. Pridajte sa k nám a získajte informácie o tom, ako môžete pomôcť.