Vo štvrtok 22. augusta si po piaty krát pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí násilia motivovaného náboženstvom alebo vierou, ktorý v roku 2019 ustanovilo Valné zhromaždenie OSN.

Podporu členských štátov pre túto myšlienku pôvodne pomohla získať Dr. Ewelina Ochabová, právnička a obhajkyňa ľudských práv z Poľska. V septembri 2017 sa Dr. Ochabová zúčastnila na medzinárodnej konferencii organizovanej nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v Ríme, ktorej témou bola obnova kresťanských dedín zničených Islamským štátom (IS) na Ninivskej planine v Iraku.

Na konferencii zazneli svedectvá obetí a správy o pokračujúcich zverstvách páchaných Islamským štátom na náboženských menšinách v Sýrii a Iraku, vrátane kresťanov, jezídov a ďalších. Dr. Ochabová ešte v tom istom roku začala upozorňovať na porušovanie náboženskej slobody a vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo príslušné opatrenia. Zároveň začala hľadať podporu členských štátov OSN pre prvý návrh rezolúcie.

Dr. Ewelina Ochabová, iniciátorka Medzinárodného dňa pamiatky obetí násilia motivovaného náboženstvom alebo vierou
Dr. Ewelina Ochabová, iniciátorka Medzinárodného dňa pamiatky obetí násilia motivovaného náboženstvom alebo vierou

V náročnom procese, ktorý si vyžadoval rozsiahly výskum a budovanie koalícií na získanie potrebných hlasov, poľská právnička vyzdvihuje angažovanosť ACN. „Táto pápežská nadácia ma podporovala od samého začiatku, a to aj pri kontaktovaní štátov a politikov a pri úsilí o dosiahnutie konsenzu o potrebnosti tejto rezolúcie,“ hovorí Dr. Ochabová.

Hlavnými predkladateľmi, ktorí vypracovali návrh rezolúcie pred jej predložením OSN, boli členské štáty OSN: USA, Kanada, Brazília, Egypt, Irak, Jordánsko, Nigéria a Pakistan. „Keď sme pracovali na zavedení tohto medzinárodného dňa, spomienky na hrozné zverstvá voči jezídom, kresťanom a iným náboženským menšinám boli v mysliach členov Valného zhromaždenia OSN ešte čerstvé,“ vysvetľuje Ewelina Ochabová. Podobné útoky sa odohrávali v rôznych formách a rozsahu v mnohých iných častiach sveta. Dr. Ochabová vnímala potrebu zamerať sa pri tvorbe rezolúcie na všadeprítomné násilie.

Návrh rezolúcie na zavedenie medzinárodného pamätného dňa a jeho stanovenie na 22. august napokon Valnému zhromaždeniu OSN predložilo Poľsko a podporilo ho viac ako 80 členských štátov.

Papierové figuríny inštalované v bazilike Sacré Coeur v Paríži na pripomienku prenasledovaných pre vieru
Podujatie na Červenú stredu 2023 v parížskej bazilike Sacré Coeur

Podľa Eweliny Ochabovej Valné zhromaždenie OSN týmto pamätným dňom uznáva bolesť a utrpenie obetí násilia na základe ich náboženstva alebo viery. „Už nie sú neviditeľnými obeťami alebo tými, ktorí prežili. Tento deň patrí všetkým obetiam a tým, ktorí zažili násilie na základe náboženstva alebo viery – minulým, súčasným aj budúcim. Týmto dňom ich chceme posilniť, aby sa stali iniciátormi zmeny,“ vysvetľuje Dr. Ochabová.

Od zavedenia pamätného dňa uplynulo päť rokov, no situácia vo svete sa nezlepšila. Dr. Ochabová varuje medzinárodné spoločenstvo: „Stále máme príliš veľa príkladov nábožensky motivovaného násilia. Od Sudánu po Demokratickú republiku Kongo, od Nigérie po Kamerun, od Náhorného Karabachu po Irak, kde sa dnes, desať rokov po zverstvách spáchaných IS, situácia menšín naďalej zhoršuje a ich budúcnosť vyzerá bezútešne.“

Podľa Dr. Ochabovej je potrebné zaviesť konkrétne kroky na zabránenie tomuto druhu násilia. Patria medzi ne napríklad silné mechanizmy na rozpoznanie včasných varovných signálov a rizikových faktorov, ako aj komplexné stratégie na reakciu. Je nutné zabezpečiť, aby sa tieto zločiny vyšetrovali a stíhali a aby sa obetiam a preživším dostalo potrebnej pomoci.

Správa o stave náboženskej slobody vo svete, ktorú už 25 rokov publikuje nadácia ACN, dokumentuje, že násilie z náboženských alebo ideologických dôvodov na celom svete stále rastie. Preto, ako uviedla ACN po úvodnom vyhlásení OSN, ustanovenie pamätného dňa 22. augusta by malo byť prvým krokom v procese zameranom na vypracovanie medzinárodne koordinovaného akčného plánu OSN a členských štátov na ukončenie náboženského prenasledovania.

 

ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, Marta Petrosillo, Dorota Luteránová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi