Ukrajinská cirkev je znepokojená tým, že medzinárodná humanitárna pomoc sa znižuje práve v čase, keď sa mnohým utečencom míňajú úspory. Biskup Radoslaw Zmitrowicz vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby naďalej podporovalo Ukrajinu, a hovorí, že najdôležitejšou pomocou je modlitba.

Cirkev na Ukrajine sa v posledných troch mesiacoch snaží vyrovnať s vlnou vnútorne presídlených ľudí a naďalej podporovať svojich veriacich počas vojny s Ruskom. Keďže však konflikt pretrváva, biskupi si uvedomujú, že je potrebné pripraviť sa na niektoré dlhodobejšie dôsledky tohto konfliktu, ktoré budú psychologického charakteru a môžu sa prejaviť aj roky po nastolení mieru.

“Najhoršie dôsledky vojny nebudú okamžité, ale budú sa naťahovať. Psychologické, duchovné, fyzické a humanitárne dôsledky, ako aj dôsledky týkajúce sa rodiny, sa pravdepodobne prejavia neskôr. Uzdravenie je proces. V jednom z našich domov sme začali poskytovať psychologické služby a na tomto procese sa zúčastňuje aj kňaz. Tieto hlboké rany môže vyliečiť len Boh. Iba Boh môže odpovedať na otázku, prečo takto trpíme,” hovorí biskup Radoslaw Zmitrowicz, pomocný biskup v Kamjansko-Podiľskej diecéze, počas návštevy medzinárodnej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Ako príklad biskup uvádza rozhovor, ktorý mal len pred niekoľkými dňami s jedným farárom. Ten odišiel na front, aby bol s vojakmi, a požiadali ho, aby priviezol telá štyroch mŕtvych mužov späť ich rodinám. Sú to traumatické zážitky, ktoré zanechávajú hlboké stopy, no aj tak sa nedajú porovnať s tým, čo videli mnohí vojaci.

“Jeden z problémov je s vojakmi, ktorí sa vracajú a nikto nechápe, čím si prešli. Máme niekoľko málo skúseností s problémami, ktoré z toho vyplývajú, kvôli vojne trvajúcej už od roku 2014. Pracujeme na dlhodobom pláne,” hovorí a dodáva, že miestna cirkev požiadala o pomoc medzinárodných odborníkov na témy, ako je posttraumatická stresová porucha, aby pomohli vojakom a ich rodinám.

 

 

Diecéza Kamjanec-Podiľskyj, ktorá sa nachádza v blízkosti hraníc s Moldavskom a Rumunskom, je od vojny značne vzdialená. To znamená, že život v nej je relatívne bezpečný, s výnimkou občasných raketových útokov, na ktoré si však podľa biskupa ľudia zvykli. Avšak hrozí, že prílev utečencov preťaží miestne obyvateľstvo a cirkev, ktorá otvorila dvere mnohých svojich budov, kláštorov a monastierov. Najväčšie obavy v súčasnosti vyvoláva nedostatok pohonných hmôt a viditeľný pokles medzinárodnej humanitárnej pomoci, a to práve v čase, keď sa úspory mnohých utečencov začínajú míňať.

“Mnohí ľudia sú u príbuzných, hoci niektorí majú prenajaté domy, ale teraz hľadajú lacnejšie miesta, pretože je ťažké platiť nájomné. Mysleli si, že to bude trvať jeden, dva týždne alebo mesiac, ale teraz vidia, že to bude dlhšie,” vysvetľuje. Dobrou správou je, že s blížiacim sa letom sa zníži aj potreba paliva a potravín.

Biskup Zmitrowicz vyjadril vďačnosť ukrajinského ľudu za pomoc, ktorú ACN v tomto období naďalej poskytuje. “Chcel by som sa vám poďakovať za všetko, čo robíte. Je úžasné, že dostávame toľko pomoci od toľkých organizácií. Nadácia ACN je v prvej línii tejto pomoci a pomáha ľuďom pochopiť, čo sa deje, preto vám ďakujeme!”, hovorí.

 

Biskup Radoslaw Zmitrowicz počas návštevy v centrále nadácie ACN v nemeckom Königsteine.

 

Víťazstvo závisí aj od vnútornej konverzie

Počas návštevy medzinárodného sídla ACN v nemeckom Königsteine biskup Zmitrowicz zdôraznil, že víťazstvo závisí od vnútorného obrátenia rovnako ako od odvahy na bojiskách.

“Modlitba je najdôležitejšia. Toto nie je len vojenský konflikt, je to duchovná vojna a tá závisí od nášho obrátenia. Na Ukrajine máme isté problémy a je dôležité, aby sme túto vojnu ukončili lepší, ako sme boli predtým,” hovorí a uvádza problémy, ako je rozšírená korupcia či množstvo potratov. “Je dôležité pochopiť koreň tejto vojny, ktorým je zlo v našich srdciach,” dodáva.

“Keď počúvame príbehy rodín, vidíme, že duch agresie sa môže šíriť aj u nás a nepochádza len od našich súčasných agresorov. Potrebujeme obrátenie a máme mnoho príkladov, ako táto modlitba funguje, napríklad svedectvo našich vojakov,” vysvetľuje biskup.

ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi realizuje na Ukrajine projekty už desaťročia. Po vypuknutí vojny 24. februára nadácia schválila okamžitý balík núdzovej pomoci. Ten sa za posledné tri mesiace navýšil, keďže sa financovali aj mnohé ďalšie projekty vrátane záväzku rekonštrukcie poškodených budov. Okrem poskytovania finančných prostriedkov a materiálnych potrieb ACN poskytuje informácie o utrpení Cirkvi na Ukrajine a povzbudzuje svojich dobrodincov a priateľov, aby sa modlili za rýchle zlepšenie situácie v krajine.

 

→ Zbierka na pomoc pre kňazov, diecézy, rehoľníkov a veriacich na Ukrajine cez nadáciu ACN

→ Prispieť je možné aj priamo cez IBAN (poznámka – Pomoc Ukrajine):

SK09 0900 0000 0051 2133 9396

 

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi