V priebehu jedného desaťročia sa Burkina Faso stala epicentrom teroristického násilia. Viac ako 40 % krajiny sa ocitlo mimo kontroly štátu. Katolícka cirkev je jednou z inštitúcií poskytujúcich materiálnu a duchovnú podporu. Dvaja kňazi z Burkiny Faso z diecézy, ktorá bola v posledných rokoch terčom najtvrdších útokov extrémistov, hovorili pre ACN o svojich skúsenostiach s terorizmom.
„Situácia je dramatická,“ vysvetľujú Bertin Namboho, ekonóm a kňaz z diecézy Nouna, a Jean-Pierre Keita, farár z dediny Tansila na hraniciach s Mali, na tlačovej konferencii, ktorú začiatkom septembra zorganizovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.
„Žijeme v neustálom strachu. Všetci poznáme ľudí, ktorí sa stali obeťami únosov alebo vrážd. Teroristi v Burkine Faso sú rovnako nebezpeční, ako bola Boko Haram v Nigérii. Keď ráno vstanete, neviete, či budete večer ešte nažive,“ hovorí Bertin Namboho. Teroristi ho už trikrát zastavili na ulici, minulý rok zavraždili jedného z jeho strýkov.
Keď bol Jean-Pierre Keita koncom roka 2022 vymenovaný za farára v silne zasiahnutej farnosti Tansila, ľudia ho varovali pred nebezpečenstvami, ktoré ho tam čakajú. A skutočne, 14. februára 2023 tam teroristi prerušili dodávku elektriny. „Mojou najväčšou starosťou však vtedy nebolo nebezpečenstvo, ktorému sa vystavujem, ale to, ako budem môcť primerane plniť svoje pastoračné poslanie,“ hovorí.
Necelý mesiac po tom, ako koncom mája 2023 teroristi zavraždili jeho mladšieho brata, sa aj on sám stal obeťou únosu: „Keď ma odviedli do lesa, prehľadali mi tašku a objavili kňazské predmety, ako albu, štólu a posvätné nádoby. Neklamal som a povedal som im, že som kňaz. Napriek hrozivej situácii som im vysvetlil význam každého z týchto predmetov. Po niekoľkých hodinách ma nakoniec prepustili.“
Iba na území jeho farnosti došlo za posledných päť mesiacov k ôsmim teroristickým útokom. V samotnej Tansile 15. apríla 2024 veľká skupina teroristov nariadila obyvateľom, aby do siedmej hodiny večer opustili dedinu. Ľudia nemali čas zbaliť si majetok a teroristi domy vyrabovali, nevynímajúc faru a kostol. Zničili oltár, svätostánok a všetky náboženské symboly. Vyplienili aj zariadenie a finančný majetok farnosti a priestory zdemolovali. „Jedna udalosť mi nikdy nezmizne z pamäti: Teroristi prišli do nemocnice a postrhávali pacientom infúzie. Jedným z nich bolo aj dieťatko, ktoré som mal onedlho pokrstiť. Aj jemu vytrhli infúziu a ono zomrelo. Keď ako kňaz zažijete takúto situáciu, krváca vám srdce,“ rozpráva farár.
Dva dni po útoku armáda zaistila oblasť a vyzvala obyvateľov, aby sa vrátili. „Keď som videl všetky škody a spustošený kostol, rozplakal som sa. Pochopil som bolesť izraelského ľudu pri zničení chrámu. Človek má pocit, že stratil svoju náboženskú identitu, dokonca aj svoju dôstojnosť. A pýta sa sám seba: ‘Kde je náš Boh?’”
Od útoku zostali v Tansile vojaci, aby ochraňovali tých obyvateľov, ktorí sa vrátili. To však teroristom nezabránilo v útokoch na ďalšie dediny v oblasti farnosti farára Jean-Pierre Keitu. „Je veľmi ťažké byť farárom farnosti, ktorá utrpela takéto útoky. Snažím sa pred veriacimi vystupovať ako silný človek, aby som ich utešoval. Musím však priznať, že keď som sám, do očí sa mi tisnú slzy. Je to veľmi náročná situácia.“ Dávno pred útokom 15. apríla 2024, na Štedrý deň 2023, bolo napadnutých a vyľudnených šesť dedín v jeho farnosti. „Boli to veľmi temné Vianoce. Teroristi postupovali podľa svojho zvyčajného vzoru: Dali ultimátum niekoľko hodín na útek, všetko vyrabovali, a čo nepotrebovali, spálili, aby ľudí vyhladoveli.“
Bertin Namboho počas tlačovej konferencie vysvetľuje, že v rokoch 2022 až 2024 bola Nouna pod blokádou extrémistov, bez elektriny a bez iných možností zásobovania ako tých, ktoré umožňovali vojenské konvoje. Z tohto dôvodu musel ako ekonóm diecézy v pravidelných intervaloch opúšťať mesto Nouna a cestovať do banky v Dédougou. Na týchto cestách ho niekoľkokrát zastavili extrémisti: „ Čeliť piatim alebo šiestim ozbrojeným teroristom je desivé. Kládli mi veľa otázok a chceli vedieť, čím sa živím. Neviete, čo urobia, keď zistia, že ste kňaz. Ale nemohol som klamať.“
Ekonóm uvádza, že 25. decembra bolo napadnuté aj mesto Nouna a boli vyrabované tri farnosti. Vysvetľuje: „Obeťou teroristických útokov je vždy celé obyvateľstvo. Ale vzhľadom na opakované vandalské útoky na kostoly a fary a zákaz zvonenia na omše sa človek naozaj pýta, aké motívy za tým stoja.“
Školy v okolí mesta Nouna sú zatvorené už viac ako dva roky. Jean-Pierre Keita je pesimistický, pokiaľ ide o začiatok školského roka: „Po zničení škôl sa mi zdá veľmi ťažké zorganizovať začiatok školského roka v dobrých podmienkach.“ Bertin Namboho vysvetľuje, že aj v tých niekoľkých otvorených školách mnohé deti nedokážu zaplatiť školné kvôli chudobe a hladu spôsobenému terorizmom.
Hoci sa budúcnosť zdá byť temná – podľa kňazov počet teroristov neklesá -, obyvatelia Burkiny Faso sa držia Boha a povolania prekvitajú. „ Hoci je nebezpečné zhromažďovať sa na modlitbách, ľudia majú túžbu stretávať sa a žiť svoju vieru. Máme dvoch nových kňazov, ktorí boli v diecéze vysvätení v júli,“ vysvetľuje Bertin Namboho. A Jean-Pierre Keita potvrdzuje: „Máme nádej. Uprostred útokov si ľudia zachovávajú svoju vieru. Veríme v lepší zajtrajšok, v pokojný svet. Veríme v Knieža mieru.“
Dodáva: „Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorých sa dotkla táto dramatická situácia, v ktorej sa nachádzame, a ktorí robia, čo môžu, aby pomohli. Veľká vďaka patrí ACN, pretože nás podporujete nielen materiálne, ale aj v modlitbe. Je veľmi dôležité vedieť, že nie sme sami. Vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, ktorí sa angažujú za mier, aby sa nestali spoluvinníkmi zintenzívňovania terorizmu v Burkine Faso: Všetci sme bratia na tejto zemi! Každý deň sa modlíme za obete, za obrátenie našich vlastných sŕdc a za obrátenie útočníkov.“
Sina Hartert, Dorota Luteránová
Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi