Podľa informácií, ktoré má pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, sa bezpečnostná situácia na severe Burkiny Faso v posledných mesiacoch dramaticky zhoršila. Ozbrojené skupiny podrobili obyvateľstvo hrôzovláde: mnohým oblastiam vnútili svoje dane, plienia ich a lúpia na ich území.

Svedecké výpovede utečencov, ktoré ACN získala v diecéze Dori, však ukazujú, že niektorí obyvatelia boli vystavení závažnému prenasledovaniu iba preto, že sú kresťanmi.

Keď teroristi vtrhnú do miestnych dedín, zvyčajne žiadajú za každý kus dobytka „dane“. Idú za pastiermi, ktorí sa starajú o stáda, a zisťujú vlastníkov jednotlivých zvierat. Ak tí nie sú schopní zaplatiť požadované, zvieratá im skonfiškujú. Na základe spoľahlivých informácií z miestnych zdrojov je zrejmé, že sa v posledných týždňoch vyskytli prípady, keď sa teroristi vopred pýtali, či je vlastníkom kresťan, alebo moslim.

Svedkovia, ktorí prežili nedávne útoky v zóne Sahelu (sever Burkiny Faso), vypovedali, že „útočníci nepovažovali za nutné počítať zvieratá, ak boli vlastníkmi kresťania, pretože – tak to povedali – nechceli iba vziať zvieratá, ale aj zabiť ich majiteľov“.

Podľa správ, ktoré má ACN k dispozícii, muselo do Nigeru v poslednom októbrovom týždni utiecť z dvoch miest na hranici 147 ľudí vrátane 8 tehotných žien a 19 detí mladších ako 5 rokov. (ACN z bezpečnostných dôvodov neuvádza názvy miest, aby neohrozila ostatných obyvateľov, ktorí utiecť nemohli.) Podľa očitých svedkov boli mnohí títo utečenci, ktorí našli útočisko v Dori, hlavnom meste oblasti Sahelu, rozpoznaní ako kresťania. Teroristi ich hľadali cielene a chceli ich zabiť.

V jednej zo skupín, ktorá prišla do Dori, bolo 17 členov: 9 starších ľudí, žena a 7 detí. Ako niekto z nich povedal, ich odchod uprostred noci (aby neboli odhalení) bol skutočnou tortúrou, pretože extrémisti ich hľadali. „Hrozné bolo, že keď nám niekto poskytol prístrešie, udali nás, pretože sme kresťania. To ohrozilo človeka, ktorý nás prijal. Museli sme teda spávať ďaleko od dedín. Nie všetci kresťania z našej oblasti mohli utiecť. Obávame sa o životy žien a detí, ktoré tam zostali.“

Laurent Birfuoré Dabiré, biskup z Dori, pre ACN vysvetlil, že „v celej krajine sa odohrávajú útoky, únosy a vraždy. Teroristi unášajú, koho chcú – nad niektorými vynášajú rozsudky, iných oslobodzujú“. Teroristi podľa neho kontrolujú viaceré komunikačné uzly a útočia na obranné a bezpečnostné sily. „Medzi Dori a Ouagadougou 31. októbra 2021 otáčali autobusy, ktoré smerovali do Ouagadougou. Oznámili, že cesta je od tohto dňa zablokovaná,“ povedal pre ACN. „Hoci ozbrojené sily potom začali na ceste hliadkovať, ľudia sa i tak boja. Vedia, že sú tam len dočasne a teroristi sa môžu kedykoľvek vrátiť.“

„Mestu Dori hrozí, že bude odrezané od zvyšku krajiny, ak sa situácia nezlepší. Teraz nie je bezpečné cestovať súkromnými vozidlami ani verejnou dopravou. Stále sa obávate, že vás teroristi nečakane zastavia na nejakom kontrolnom mieste. Prosím, modlite sa za smutnú a dramatickú situáciu v mojej diecéze. Nebezpečenstvo rastie. Dúfame, že tí, ktorí dosiaľ nemohli opustiť najviac ohrozené miesta, sa budú môcť v najbližších dňoch dostať do bezpečia,“ hovorí biskup Laurent Dabiré.

V diecéze Dori v Burkine Faso je prevažná väčšina obyvateľstva moslimská (95,2 %); 3,2 % sa hlási k tradičnému náboženstvu a 1,6 % tvoria kresťania (z toho 1,22 % katolíci). Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v posledných 5 rokoch podporila v tejto diecéze 28 projektov vo výške viac ako 500 000 €. Boli určené na pastoračnú prácu Cirkvi a programy núdzovej pomoci pre kňazov, rehoľné sestry a rodiny katechétov.

 

Fotografia: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi