Pápež František sa v Prešove zúčastnil na svätej liturgii Jána Zlatoústeho. Tisíckam pútnikov sa prihovoril počas homílie. Hovoril v nej o tajomstve a význame kríža.

“My – hlása sv. Pavol – ohlasujeme Krista ukrižovaného, Božiu moc a Božiu múdrosť. Z druhej strany apoštol netají, že kríž v očiach ľudskej múdrosti predstavuje niečo celkom iné: je ,pohoršením‘ a ,bláznovstvom‘ (1 Kor 1, 23 – 24). Kríž bol nástrojom smrti, a predsa z neho vzišiel život. Bol tým, na čo sa nikto nechcel pozerať, a predsa nám zjavil krásu Božej lásky. Preto ho uctieva svätý Boží ľud a oslavuje liturgia dnešného sviatku,” povedal.

“Neobmedzujme kríž iba na predmet zbožnosti a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu. (…) Keď sa pohľadom ponoríme do Ježiša, jeho tvár sa začne odrážať na našej: jeho črty sa stanú našimi, Kristova láska si nás podmaní a premení nás.”

Zvolanie Ježiša na kríži “Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?” je podľa slov Svätého Otca zvolaním, ktoré zachraňuje. “Zachraňuje, lebo Boh zobral na seba dokonca aj našu opustenosť. S ním už nie sme viac sami, už nikdy viac. Ako sa môžeme naučiť vidieť v kríži slávu? Niektorí svätí učili, že kríž je ako kniha, ktorú treba otvoriť a čítať, aby sme ju spoznali,” uviedol počas homílie.

Grékokatolícku liturgiu pápež pozná

Svätá liturgia Jána Zlatoústeho, ktorú slúžil, nie je pápežovi Františkovi neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného obradu v Argentíne. „Archijerejská sv. liturgia znamená, že jej predsedá archijerej, teda biskup. My budeme mať medzi sebou námestníka Krista, najvyššieho veľkňaza Katolíckej cirkvi. Archijerejská sv. liturgia bude prebiehať tak, že Svätý Otec v určitých momentoch bude mať svoje vstupy, ktoré bude prednášať po latinsky. Ako vieme, tak Svätý Otec ani rímskokatolícke omše nezvykne spievať, takže bude recitovať jednotlivé vstupy. Väčšinou pôjde o požehnania. Bude požehnávať dreveným vyrezávaným krížom, ktorý mu odovzdá otec arcibiskup hneď na začiatku, keď príde. Tento kríž zároveň bude aj jedným z darov, ktoré dávame my gréckokatolíci Svätému Otcovi,“ priblížil ešte pred začiatkom obradu pre TASR hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Ďalšie časti svätej liturgie prednášali jednotliví biskupi Rady hierarchov, arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a sufragánni biskupi vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

Pútnici: Pápež František je ľudský a inšpiratívny

„Prišli sme z Banského v okrese Vranov nad Topľou. Svätý Otec je zástupca Krista, tešíme sa veľmi na neho. Sme tu celá rodina, moje tri deti sú ako dobrovoľníci a dve dcéry sú pri mne. Je to požehnanie pre Slovensko. Spoločnosť vnímam ako rozdelenú a rozbitú, toto je také ‚spojítko‘. Vďaka Bohu zaňho,“ povedala pútnička Štefánia Chanátová.

Pavol Olejník prišiel na stretnutie s pápežom peši z z prešovského sídliska Sekčov. „Bol som ho pozrieť v Ríme na námestí a som veľmi rád, že prišiel sem a že ho budem môcť vidieť. Je to deň, ktorého som sa dočkal,“ povedal. „Prišla som z Popradu. Sme tu na dobrom mieste a tešíme sa, že uvidíme naživo nášho drahého otca. Je zvláštny, zlatý, ľudský, má rad chudobných a prírodu. Je to nesmierne vzácny človek, je náš,“ doplnila Agáta Ludvigová.

Adriana Kaščáková prišla do Prešova s príbuznými z obce Kružlov v okrese Bardejov. „Bola som v Prešove ako dieťa aj v roku 1995 na stretnutí s pápežom sv. Jánom Pavlom II. Sme veriaci, takže sme radi, že Svätý Otec prišiel na Slovensko a že ho môžeme vidieť a zažiť tú atmosféru. Myslím si, že je veľmi inšpiratívny aj pre neveriacich ľudí, lebo hlása myšlienku, že máme byť milosrdní k všetkým, aj k neveriacim. Svojím životom máme ukazovať našu vieru,“ povedala.

„Prišli sme až z Oravy, z obce Krušetnica. Tešíme sa na pápeža Františka. Hoci pre mňa je to už tretíkrát, čo ho uvidím, ale veľmi sa tešíme, pretože nám na Slovensko prináša nádej, ktorú v tomto období pandémie ochorenia covid-19, či sme mladí, alebo starí, pomaličky strácame,“ dodala Alžbeta Paterková.

Foto: Milan Kapusta/TASR