V piatok 19. januára 2024 uniesli ozbrojení zločinci na Haiti šesť rehoľných sestier. Zločin sa odohral za bieleho dňa v hlavnom meste Port-au-Prince. Šesť sestier cestou na univerzitu zastavili ozbrojenci. Rehoľníčky a dvoch ďalších cestujúcich, mladú ženu a vodiča, potom zločinci odviedli na neznáme miesto.

Sestry z Kongregácie svätej Anny a ich dvaja spoločníci boli v zajatí päť dní. Na ich prepustenie vyzývali mnohé hlasy na Haiti a v zahraničí, ako aj pápež František. Oslobodili ich v stredu 24. januára 2024. 

Arcidiecéza Port-au-Prince vo vyhlásení zaslanom pápežskej nadácii ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi uviedla: “Spolu s komunitou sestier svätej Anny a haitskou rehoľnou konferenciou arcidiecéza Port-au-Prince ďakuje Pánovi za prepustenie šiestich sestier a ďalších osôb, ktoré boli spolu s nimi unesené 19. januára. Táto traumatizujúca udalosť opäť podrobila skúške našu vieru, ktorá však zostáva neotrasiteľná.

Pán vždy vyslyší volanie úbožiaka a vyslobodí ho zo všetkých tiesní (porov. Ž 34, 7). Volali sme k nemu, on nás posilnil v skúške a oslobodil zajatcov. Veríme, že Pán obráti zatvrdnuté srdcia a oslobodí Haiti od všetkého zla, aby všetky jeho deti spoznali radosť zo slobody. Cirkev je naďalej odhodlaná pomáhať im pri nastolení éry spravodlivosti a pokoja na Haiti. Nech sa Matka Božia, Panna Mária ustavičnej pomoci, prihovára za trpiaci ľud Haiti a nech nás drží pod svojou materinskou ochranou.”

Cirkev je naďalej odhodlaná pomáhať im pri nastolení éry spravodlivosti a pokoja na Haiti.

Arcidiecéza Port-au-Prince, Haiti

 

Haiti prechádza v ostatných rokoch obdobím chaosu a kriminality. Ozbrojené gangy ovládli celé časti Port-au-Prince a neistota sa dotkla aj Cirkvi. V roku 2022 zavraždili taliansku misionárku sestru Luísu Del’Orto a uniesli päť kňazov. V roku 2023 sa obeťou únosov stali dvaja kňazi. Všetkých sedem kňazov bolo nakoniec prepustených.

Januárový únos šiestich rehoľných sestier je najväčším hromadným únosom zasvätených osôb za posledné roky. Podľa informácií nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi boli v roku 2023 na celom svete unesené štyri rehoľné sestry, tri v Nigérii a jedna v Etiópii. V roku 2022 bolo na celom svete unesených deväť rehoľných sestier. Všetky nakoniec prepustili.

 

Filipe d’Avillez, Amy Balog, Dorota Luteránová

ilustračné foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi