Kresťania v Iraku urobia túto nedeľu, 1. mája 2022, významný krok na ceste k zotaveniu sa z genocídy, keď sa oficiálne otvorí dlho očakávaná škola vedená sestrami dominikánkami.

1. mája 2022 sa uskutoční slávnostné otvorenie strednej školy Al-Tahira s kapacitou 625 študentov v Karakoši (Bagdíde), najväčšom z trinástich väčšinovo kresťanských miest a dedín na Ninivskej planine.

Na rozdiel od väčšiny projektov, ktoré spočívajú v rekonštrukcii budov zničených jednotkami Islamského štátu pri dobývaní Ninivskej planiny, bola táto škola vybudovaná úplne od základov. Na tento účel bolo využité priestranstvo bývalého ihriska základnej školy Al-Tahira, ktorú tiež spravujú sestry dominikánky svätej Kataríny Sienskej.

 

 

Trojposchodová stredná škola Al-Tahira, ktorá prijala svojich prvých študentov vo februári, má najmodernejšie vybavenie vrátane troch laboratórií, počítačového centra, konferenčnej miestnosti, knižnice a kaplnky.

Päťročná výstavba školy je jedným z najväčších projektov v Iraku, ktoré podporila pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, poskytujúca pomoc prenasledovaným a trpiacim kresťanom.

Dr. Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN, ktorý sa spolu s ďalšími spolupracovníkmi zúčastní na slávnostnom otvorení, vyjadril svoju radosť: “ACN sa na tejto iniciatíve podieľala od samého začiatku. Bolo pre nás cťou spolupracovať na realizácii tohto projektu s mnohými angažovanými jednotlivcami a organizáciami, vrátane Rakúskej biskupskej konferencie, s podporou rakúskej vlády.”

 

 

ACN prispela poskytnutím viac ako 80 % nákladov na výstavbu vo výške 2,1 milióna amerických dolárov.

Heine-Geldern poďakoval dobrodincom za ich neochvejnú podporu Iraku a pokračoval: “Chcem vyjadriť uznanie sestre Clare Nas, ostatným sestrám dominikánkam a všetkým, ktorí neúnavne pracovali na uskutočnení tohto sna.”

Dodal: “Kto by v najtemnejších dňoch obliehania zo strany ISIS (Daeš) veril, že len o pár rokov neskôr budeme oslavovať otvorenie novej školy?”

 

 

Ako povedala sestra Huda, ktorá minulý mesiac sprevádzala delegáciu ACN po škole, táto škola pomáha zabezpečiť budúcnosť kresťanom v krajine, kde počet kresťanov klesol z viac ako milióna v roku 2003 na súčasných asi 150 000.

Uviedla: “Formujeme charakter študentov, aby sa stali lídrami spoločnosti, ktorí prevezmú zodpovednosť a vytvoria plán, ako zotrvať v tejto krajine. Prítomnosť sestier a tejto školy je znamením nádeje, ktoré ľuďom dáva dôvod zostať.”

16-ročná študentka Rameel Rabu Wadi (na titulnej fotografii, so sestrou Hudou) pre ACN potvrdzuje: “Vďaka takýmto budovám a možnosti dobre sa učiť cítime, že v našej domovine máme pred sebou veľkú budúcnosť. Veľmi vám ďakujeme za podporu.”

 

Foto: ACN