Vojna medzi Izraelom a Palestínou uvrhla obyvateľov južného Libanonu do ešte väčšej chudoby, než akou už trpeli v dôsledku hroznej finančnej krízy od roku 2019. Boje totiž priamo zasahujú aj tento región. Cirkev stojí pri ľuďoch, poskytuje im praktickú pomoc a vydáva svedectvo o odvahe.

Obzvlášť postihnuté sú oblasti v blízkosti izraelských hraníc. “Oči celého sveta sa upierajú na vojnu v Gaze, ale médiá len zriedka informujú o tom, že jej výsledkom je ozbrojený konflikt, ktorý prebieha v južnom Libanone,” povedala Marielle Boutrosová, koordinátorka projektov nadácie ACN v Libanone.

“Podobne ako pre ľudí v Gaze, toto nie je prvá vojna, ktorú museli ľudia v južnom Libanone zažiť. Už sa nedokážu vyrovnať s hlukom rakiet a sú traumatizovaní. Naozaj potrebujú naše modlitby.”

Maronitský arcibiskup z Týru, Mons. Charbel Abdallah, ktorého arcidiecéza je jednou z najstarších na svete, pre ACN povedal, že napriek tomu, že “sa nachádzame v stave vojny”, väčšina ľudí, ktorí utiekli do Bejrútu alebo ďalej na sever, sa teraz vrátila domov. Už im nestačili finančné zásoby a ani príbytky príbuzných už rodinám kapacitne nestačia.

V desiatich farnostiach v blízkosti izraelských hraníc, ktoré tvoria takmer celú maronitskú arcidiecézu Týr, sa už vrátilo 70 % veriacich.

“Farnosti Alma el Chaeb a Quzah sú však stále takmer prázdne, pretože ležia úplne v oblastiach náletov; veľká časť tamojších domov bola úplne zničená.”

Arcibiskup Charbel Yusef Abdallah v sklade, kde sú uskladnené potravinové balíčky pre rodiny v núdzi.

Živobytie zničené na celé roky

Podľa arcibiskupa ľudia v týchto desiatich farnostiach už nedopestujú úrodu, pretože ich polia sú teraz v zóne konfliktu. Okrem toho mnohé požiare spôsobené fosforovými bombami zničili obrábané polia a ovocné stromy, čo bude mať vplyv na ďalšie roky. Arcibiskup Abdallah upozorňuje, že všetci títo ľudia, ktorí boli okradnutí o jediný zdroj príjmov, nedostávajú od štátu žiadnu pomoc:

“Tvárou v tvár týmto mnohým potrebám štát úplne absentuje. Ľudia sú čoraz chudobnejší a už nemôžu žiť dôstojný život. Kvôli extrémnej inflácii je tu poistenie z fondu sociálneho zabezpečenia na pobyt v nemocnici, návštevu lekára či lieky takmer neexistujúce.”

Napriek tomu na Marielle Boutrosovú hlboko zapôsobila odvaha a vernosť mnohých projektových partnerov ACN v južnom Libanone:

“Nikto z nich – či už biskupi, kňazi, rehoľní bratia alebo rehoľné sestry – neopustil región tvárou v tvár neustálemu nebezpečenstvu. Cítia zodpovednosť za to, že zostávajú s ľuďmi v núdzi a ponúkajú im podporu a útechu.”

Dokonca aj kňazi dvoch farností Alma el Chaeb a Quzah, ktorí sa ocitli uprostred náletov, sú stále na mieste, aby posilnili tých pár zostávajúcich veriacich.

Arcibiskup navštevuje farnosti napriek smrteľnému nebezpečenstvu

Niekoľko krát do týždňa arcibiskup Abdallah sám navštevuje farnosti postihnuté vojnou, hoci už dvakrát počas jeho návštev dopadli neďaleko bomby. Po omši sa stretáva s veriacimi. Arcibiskup a aj ostatný pastoračný personál sa v týchto ťažkých časoch snažia vydávať svedectvo o svojej viere skôr skutkami ako slovami:

“Snažíme sa udržiavať duchovný život vo farnostiach slávením všetkých obvyklých sviatkov, či už ide o sviatky liturgického roka, sviatky svätých patrónov alebo prvé sväté prijímanie. Po slávnostiach počúvame ľudí, aby sme zistili, aké majú potreby, a pomáhame im našimi skromnými prostriedkami.”

Arcibiskup Abdallah zistil, že tieto návštevy “nesmierne povzbudzujú ľudí; cítia, že ich Cirkev nenechala na pospas”.

Aby mohla miestna cirkev, ktorá patrí k najchudobnejším v krajine, pomáhať ľuďom, je závislá od podpory zvonka. “Našťastie sú tu prítomné katolícke organizácie ako ACN a iné mimovládne organizácie,” informuje maronitský arcibiskup, ktorý je veľmi vďačný za dlhoročnú pomoc našej nadácie.

“ACN každý mesiac poskytuje potravinové balíčky tisícom rodín v núdzi, a tak im dáva životne dôležitú podporu. Okrem toho stovky chorých ľudí dostávajú mesačne pomoc na nákup liekov. Nadácia tiež vybavila zdravotné stredisko v jednej z našich veľkých farností na podporu miestnych rodín. Ďakujeme všetkým dobrodincom za ich štedrosť! Prosím, modlite sa za nás, modlite sa, aby sa táto vojna na Blízkom východe čo najskôr skončila!”

Sina Hartert / Lucia Froncová

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi