Prinášame vám exkluzívne vyjadrenie biskupa Aloysia Fondonga Abangala z diecézy Mamfe po útoku na kostol a únose 5 kňazov, rehoľníčky a laikov, ktorý sa odohral 16. septembra 2022. Pod textom je video horiaceho kostola od očitého svedka.

“Včera večer okolo 18.00 hod. vyhorel kostol Panny Márie v Nchangu. Dozvedel som sa o tom, keď som sa vrátil z kaplnky. Preto som sem dnes ráno prišiel, aby som vyniesol z kostola Sviatosť oltárnu, aby bola v bezpečí, a odniesol ju do biskupského domu.

To, čo sa tu stalo, je ohavnosť. Jednoducho povedané, povedali sme Pánovi, že ho v našej krajine nechceme. Cirkvi trvalo roky, kým priniesla Ježiša do tejto krajiny, a som si istý, že bude trvať roky, kým ho prinesie späť.

To, o čo teraz žiadam, je, aby sme sa modlili za prepustenie našich bratov kňazov, ktorých je päť, jedného rehoľníka a dvoch veriacich, ktorí boli včera v noci unesení z dôvodov, ktoré sú najlepšie známe iba tým, ktorí ich uniesli.

A všetkých žiadam, aby sa ku mne pripojili a pomohli odčiniť túto veľkú ohavnosť, ktorá bola spáchaná v našej krajine. Myslím si, že sme sa neuspokojili s tým, že sme skúšali trpezlivosť ľudí, a teraz skúšame trpezlivosť Božiu. Je to hrozná vec zápasiť s Pánom. Nech sa nad nami Boh zmiluje za túto ohavnosť, všetci by sme mali padnúť na kolená a prosiť o odpustenie za hriechy, ktoré boli spáchané.

Verejne sme vyhlásili, že odmietame Boha, povedali sme mu, že ho v našej krajine nechceme, a to je hrozné rozhodnutie, ktoré robíme.

Každý človek v diecéze by sa mal počas celého mesiaca október modliť ruženec ako pokánie za túto ohavnosť. Je mi ľúto nevinných ľudí, ktorí budú trpieť za to, že Kristus nebude medzi nami. Na konci mesiaca október budeme sláviť svätú omšu s prosbou, aby Pán požehnal našu krajinu a odpustil nám hriechy.

Vyzývam tých, ktorí tento čin vykonali, aby vedeli, že Boh ich stále miluje. Žiadny ľudský hriech nie je mocnejší ako Božie milosrdenstvo. Nech už robia čokoľvek, mali by vedieť, že sú Božími deťmi, a mali by vedieť, že Pán je pripravený im odpustiť. To, čo ste urobili, nie je správne, pripravujete ľudí o niečo krásne, pripravujete sa o Božiu ochranu. Modlime sa.

Vyzývam ich, aby si uvedomili, že akákoľvek bolesť, ktorou prechádzajú, je aj našou bolesťou, ale musíme spolupracovať a použiť správne prostriedky na vyriešenie problému.

Násilie plodí len násilie a nikto sa nemôže odvážiť zápasiť s Bohom. Tí, ktorí majú uši, nech počúvajú.”